filmy fabularne/dramaty

„Foxtrot” (2017)
Zdobywca wielu nagród na światowych festiwalach, w tym Srebrnego Lwa na 74. MFF...

WIĘCEJ
„Foxtrot” (2017)
Zdobywca wielu nagród na światowych festiwalach, w tym Srebrnego Lwa na 74. MFF w Wenecji oraz izraelski kandydat do Oscara, który znalazł się na tzw. short liście w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Film fabularny „Foxtrot” to koprodukcja niemiecko-francusko-izraelska według scenariusza reżysera z polskim paszportem Samuela Maoza. Przedstawia nietypowy i zaskakujący dramat izraelskiej rodziny w obliczu śmierci syna. W głównej roli występuje znakomity aktor izraelski Lior Aszkenazi, gwiazda doskonale znanej również w Polsce czarnej komedii „Duże złe wilki”, jednego z ulubionych filmów Quentina Tarantino.

Opis filmu
Pewnego dnia zwyczajne izraelskie małżeństwo, Michael i Daphna Feldmannowie zostają zdruzgotani niespodziewaną wiadomością. U progu ich domu pojawiają się żandarmi i informują o śmierci ich syna Jonathana podczas służby na niemal opustoszałym posterunku wojskowym.

Z biegiem czasu Michael staje się coraz bardziej sfrustrowany niekończącymi się wizytami całej armii krewnych i biurokratów składających nieszczere kondolencje.

Podczas gdy jego żona przeżywa żałobę w ciszy i spokoju, Michael wpada w spiralę gniewu, który przybiera coraz bardziej absurdalne rozmiary – analogicznie do surrealistycznych doświadczeń wojennych jego syna...

Obsada filmu

W rolach głównych występują:
Lior Aszkenazi („Ślub mimo woli”, „Przypis”, „Spacer po wodzie”) jako Michael Feldmann
Sarah Adler („Cukiernik”, „Meduzy”, „Nasza muzyka”) jako Dafna Feldmann
Jonathan Sziraj jako Jonathan

Kto jeszcze zagrał w filmie „Foxtrot”?
Szira Haas jako Alma
Jehuda Almagor Avigdor jako brat Michaela
Karin Ugowski jako matka Michaela

Reżyseria
Reżyserem filmu jest Samuel Maoz. W 1987 roku ukończył studia kinematograficzne, ale zajęło mu 20 lat, zanim nakręcił swój pierwszy pełnometrażowy film fabularny, „Liban”. W całym swoim życiu Maoz nosił garnitur jedynie trzy razy: na swej bar micwie, kiedy odbierał Złotego Lwa w Wenecji za „Liban” oraz osiem lat później – gdy zgarniał kolejnego weneckiego Lwa, tym razem Srebrnego, za „Foxtrot”.

Zdjęcia
Giora Bejach operator, znany z takich produkcji, jak: „Liban”, „Duże złe wilki”. Laureat nagrody Europejska Nagroda Filmowa.

strong>Tytuł oryginalny
„Foxtrot”

Data premiery i kraj produkcji
Premiera filmu odbyła się w Izraelu w 2017 roku. Kolejna premiera filmu „Foxtrot” miała miejsce 2 września 2017 podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Film został wyprodukowany w 2017 roku w Izraelu, Niemczech i Francji.

Czas trwania filmu
Film fabularny „Foxtrot” trwa 108 minut.

Nagrody i nominacje
Film „Foxtrot” otrzymał wiele nominacji i prestiżowych nagród, w tym, m.in.: podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji otrzymał trzy nagrody: Srebrny Lew – nagroda Jury, Arca Cinema Giovani Award, SIGNIS Award. W 2017 podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Atenach otrzymał nagrodę główną dla najlepszego reżysera i w tym samym roku zgarnął nagrodę National Board of Review dla najlepszego filmu zagranicznego.

Gdzie obejrzeć film „Foxtrot”?
Cały film „Foxtrot” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl.

Wideo