filmy fabularne/dramaty

„Fotograf” (2014)
Zrealizowany w konwencji thrillera film Waldemara Krzystka opowiada historię seryjnego mordercy działającego...

WIĘCEJ
„Fotograf” (2014)
Zrealizowany w konwencji thrillera film Waldemara Krzystka opowiada historię seryjnego mordercy działającego we współczesnej Moskwie. Nieuchwytny sprawca zostawia na miejscu zbrodni, wzorem techników policyjnych, kartoniki z numerami. Wygląda na to, że nikt go nie widział i nikt nie przeżył spotkania z nim.
Opis filmu
Akcja filmu rozpoczyna się w realiach współczesnej Moskwy, gdzie po raz kolejny uderza nieuchwytny psychopata, a następnie przenosi się do Polski, do Legnicy. Badający moskiewskie zbrodnie śledczy, odkrywają bowiem, że mogą one mieć związek z mrocznymi wydarzeniami z lat 70., kiedy w tym mieście stacjonował garnizon Armii Radzieckiej. „W filmie pewne postaci są autentyczne, a niektóre wydarzenia sam widziałem, gdy dorastałem w Legnicy” - mówił w jednym z wywiadów reżyser „Fotografa”. Pokazaną w filmie scenę śmierci radzieckiego żołnierza Waldemar Krzystek przeżył osobiście jako chłopiec, stojąc na ulicy w tłumie gapiów obserwujących tragedię.
Zrealizowany w konwencji thrillera „Fotograf” pokazuje zmagania głównych bohaterów: starego wygi majora Lebiadkina i młodej, ambitnej funkcjonariuszki Nataszy, prowadzących dochodzenie w sprawie moskiewskich zbrodni. Major włączył do swego zespołu Nataszę, która, jak się okazuje, jako jedyna zetknęła się z psychopatą i przeżyła to spotkanie. Podążając tropem Fotografa śledczy, docierają do Legnicy, gdzie blisko pół wieku temu znajdowała się baza wojskowa żołnierzy radzieckich. To tu doszło do aktu, który zapoczątkował cały ciąg makabrycznych wydarzeń, w które jest uwikłany Fotograf. Sekret z przeszłości stanie się kluczem do rozwikłania zagadki współczesnych zbrodni. Tymczasem żmudne dochodzenie tkwi w martwym punkcie, funkcjonariusze na razie bez rezultatów przeszukują archiwa, zbierają dowody, próbują łączyć różne fakty...
Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Tatyana Arntgolts („Blask luksusu”) jako Natasza Sinkina,
Alexander Baluev („Peacemaker”, „Rok 1612”, „Kandahar”) jako Major Lebiadkin

Kto jeszcze zagrał w filmie „Fotograf”?
Sonia Bohosiewicz – jako Maria Przybylska
Adam Woronowicz – jako Kwiatkowski
Tomasz Kot – jako Bauman
Artyom Tkachenko – jako Grisza
Agata Buzek – jako Kasia Przybylska
Alena Babenko – jako Olga Sokołowa

Reżyseria
Reżyserem filmu „Fotograf” jest Waldemar Krzystek („Mała Moskwa”, „80 milionów”, serial „Anna German” i liczne spektakle Teatru Telewizji)

Scenariusz
Scenariusz napisali Krzysztof Kopka („80 milionów”, serial „Komisja morderstw”) oraz reżyser filmu Waldemar Krzystek.

Zdjęcia
Za zdjęcia odpowiadał Arkadiusz Tomiak, znany z filmów „Karbala” (Polska Nagroda Filmowa Orzeł za najlepsze zdjęcia), „Zaćma”, „Czarny mercedes” i serialu „Ludzie i bogowie”.

Data premiery i kraj produkcji
Polski film „Fotograf” miał premierę 17 września 2014 r. podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, do kin wszedł 9 stycznia 2015 r.

Tytuł angielski
„The Photographer”

Czas trwania filmu
Film „Fotograf” trwa 107 minut.

Nagrody i nominacje
Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodzono Alenę Babenko za drugoplanową rolę kobiecą; film „Fotograf” zdobył też Nagrodę Jury Młodzieżowego. Film nominowany był do Orłów (Polskich Nagród Filmowych) za zdjęcia (Arkadiusz Tomiak) i muzykę (Maciej Zieliński)

Gdzie obejrzeć film „Fotograf”?
Cały film „Fotograf” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.

Wideo