serwisy tvp

filmy fabularne/krótkometrażowe

Film opowiada o 16-letniej Asi, która wraz z rodziną mieszka w maleńkim mieszkaniu na słynnej...

WIĘCEJ
Film opowiada o 16-letniej Asi, która wraz z rodziną mieszka w maleńkim mieszkaniu na słynnej łódzkiej Limance. Czołową postacią w życiu Asi jest jej ojciec, który – przejęty tym, że jedno z jego dzieci wchodzi w dorosłość – pragnie uchronić córkę przed błędami, które sam popełniał w młodości, których konsekwencje ponosi teraz cała rodzina... Seria zabawnych surrealistycznych pogawędek o życiu staje się soczewką, przez którą zobaczymy cały jej los.

„Fochy”, choć z pozoru wydają się tradycyjnym dokumentem obserwacyjnym, są w gruncie rzeczy pewnego rodzaju eksperymentem. Karasińska wybiera na bohaterkę swej etiudy dziewczynę, o której wie, że z racji wieku, sytuacji rodzinnej, charakteru będzie chroniła się za podwójną gardą, a jednocześnie zgrywała przed kamerą. Z owej gry Karasińska uczyniła jednak istotę jej portretu.

Film otrzymał w 2006 roku II Nagrodę na Festiwalu Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi „Łodzią po Wiśle” w Warszawie oraz nagrodę za najlepszy film dokumentalny na wrocławskim Festiwalu Filmowym Cinegrad.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2005

Czas trwania: 12 minut

Reżyseria i scenariusz: Anna Karasińska

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy