Filmy dokumentalne/ludzie

„Fechmistrz” (1980)

Opowieść o Władysławie Kurpiewskim, dyplomowanym fechmistrzu we florecie, szabli i szpadzie, który całe...

WIĘCEJ
„Fechmistrz” (1980)

Opowieść o Władysławie Kurpiewskim, dyplomowanym fechmistrzu we florecie, szabli i szpadzie, który całe swoje życie poświęcił szermierce i wychowywaniu kolejnych pokoleń polskich olimpijczyków.

Opis filmu:
Film opowiada o znakomitym szermierzu, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej i żołnierzu kampanii wrześniowej a później Armii Krajowej, Władysławie Kurpiewskim. Tytuł dyplomowanego fechmistrza Kurpiewski uzyskał jeszcze przed wojną, pracując później jako instruktor szermierki w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego w Warszawie. Po wojnie powrócił do do swojej pracy i jako trener był współtwórcą największych sukcesów polskich szermierzy.

Reżyseria:
Autorem filmu „Fechmistrz” jest Bogdan Dziworski, reżyser i scenarzysta, autor m.in. filmów: „Kilka opowieści o człowieku” (1983), „Hommage a Beksinski” (1985).

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Fechmistrz” wyprodukowano w 1980 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Fechmistrz” trwa 12 minut.

Nagrody i wyróżnienia:
Film „Fechmistrz” otrzymał m.in. I Nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Sportowych w Cortina d'Ampezzo (1983), Dyplom Jury CIDALC na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Sportowych w Budapeszcie (1983) oraz Nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rennes.

Gdzie obejrzeć film „Fechmistrz”?
Cały film „Fechmistrz” online oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo