serwisy tvp

filmy fabularne/biograficzne

„Fatima” (2015)


Film w reżyserii Philippe’a Faucona opowiadający o blaskach i cieniach codzienności...

WIĘCEJ
„Fatima” (2015)


Film w reżyserii Philippe’a Faucona opowiadający o blaskach i cieniach codzienności afrykańskich imigrantów żyjących we Francji. „Fatima” pokazuje także piękną matczyną miłość nieznającą granic i przezwyciężającą przeciwności losu.

Opis filmu:

Fatima (Soria Zeroual) pochodzi z Afryki, ale od kilkunastu lat mieszka z córkami w Lyonie. Starsza z nich, wchodząca w pełnoletność Nesrine (Zita Hanrot), rozpoczyna właśnie studia medyczne. Młodsza, zbuntowana piętnastolatka Souad (Kenza Noah Aïche) wstydzi się natomiast, że jej matka jest niewykształcona, wytyka Fatimie także jej nieporadny francuski.
Matka kocha jednak obie córki tak samo i codziennie pracuje ponad siły, aby zapewnić im lepszą przyszłość. Kobieta wierzy, że inny kolor skóry nie przekreśla szans na godne życie we Francji. Kiedy pewnego dnia ulega wypadkowi i zostaje w domu, zabiera się za pisanie dziennika oraz wierszy po arabsku, opowiadając w nich o wszystkim, czego nie potrafi wyrazić po francusku.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:
Soria Zeroual („Amin”) jako Fatima
Zita Hanrot („Nowa dziewczyna”, „Plan na miłość”, „Gang z Antyli”) jako Nesrine
Franck Andrieux („Poza wszelkim podejrzeniem”, „Jeszcze dalej niż Północ”, „W maju niech się dzieje, co chce”) jako Doktor

Kto jeszcze zagrał w filmie „Fatima”?
Kenza Noah Aïche – Souad
Chawki Amari – ojciec
Dalila Bencherif – Leila
Yolanda Mpele – Sali
Edith Saulnier – Séverine

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorem scenariusza do filmu „Fatima” jest Philippe Faucon, który ma na swoim koncie takie wyróżnienia jak nagroda Perspectives Cinema na festiwalu w Cannes za film „L'Amour” z 1990 roku oraz dwa Cezary za film „Fatima”

Data premiery, kraj produkcji
Francuski film fabularny „Fatima” zadebiutował 20 maja 2015 roku podczas festiwalu filmowego w Cannes.

Zdjęcia
Twórca zdjęć do filmu „Fatima” jest Laurent Fénart.

Tytuł oryginalny
„Fatima”

Adaptacje
Scenariusz do filmu powstał na podstawie wspomnień Fatimy Elayoubi, wydanych we Francji i zatytułowanych „Prière à la lune” i „Enfin, Je peux marcher seule”.

Czas trwania filmu
Film „Fatima” trwa 75 minut.

Nagrody i nominacje
Film jest laureatem trzech Cezarów, francuskich odpowiedników Oscarów. Nagrody dostał w kategorii najlepszy film; najbardziej obiecująca aktorka – Zita Hanrot oraz najlepszy scenariusz adaptowany – Philippe Faucon.

Gdzie obejrzeć film „Fatima”?
Cały film „Fatima” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy