filmy fabularne/dramaty

„eXistenZ” (1999)

Futurystyczny thriller z elementami horroru i filmu akcji, adresowany do miłośników gier...

WIĘCEJ
„eXistenZ” (1999)

Futurystyczny thriller z elementami horroru i filmu akcji, adresowany do miłośników gier komputerowych. Jego twórcą jest Kanadyjczyk David Cronenberg, który zyskał sobie światową, choć nieco kontrowersyjną, sławę głównie za sprawą takich ekranowych dzieł, jak „Mucha”, „Nagi lunch” czy „Crash”. W „eXistenZ” nie tylko ostrzega przed zagrożeniami coraz szybciej rozwijających się technologii i wszelkiego rodzaju zamiennikami rzeczywistości, dającymi złudne poczucie zapomnienia, oderwania się, wyzwolenia od nudy, słabości i trosk. Mówi także o ograniczeniach naszego ciała, które od dnia narodzin starzeje się, choruje, a w końcu umiera.

Opis filmu
Dość tajemniczo brzmiący i specyficznie zapisywany tytuł „eXistenZ” to nazwa najnowszej gry, którą grupa ochotników ma przetestować przed jej wprowadzeniem na rynek. W pokazie bierze również udział Allegra Gellar, autorka wielu popularnych gier pracująca dla koncernu Antenna Research. Aby móc uczestniczyć w grze, trzeba zainstalować w swoim ciele specjalny bioport wbijany w kręgosłup i podłączany przewodem do złudzenia przypominającym pępowinę do pulsującego, cielistego organu. Ów organ przenosi gracza do alternatywnego świata i stanowi źródło przedziwnych doznań pełnych przemocy. Od tej chwili osobowość uczestnika gry staje się wypadkową jego własnych cech i postaci wykreowanej przez autorkę gry.

Zanim gra rozpocznie się na dobre, na scenę wdziera się młody człowiek, który rani Allegrę strzałem. W ogólnym zamieszaniu i panice dziewczynie przychodzi z pomocą młody, naiwny ochroniarz Ted Pikul, który nigdy wcześniej nie grywał w żadne gry. Teraz oboje uciekają ścigani przez łowców nagród. Dziewczyna martwi się faktem, że jedyna oryginalna wersja gry została uszkodzona. Podejrzewając spisek, Allegra decyduje się wejść w wirtualny świat „eXistenZ”, aby tam rozprawić się z przeciwnikami. Potrzebuje jednak kogoś do pomocy. Alternatywna rzeczywistość do złudzenia przypomina bowiem realny świat i nie zawsze można odróżnić, gdzie znajduje się granica między nimi. Aby wziąć udział w grze, Ted musi zgodzić się na wszczepienie bioportu, co napawa go przerażeniem.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:
Jude Law („Utalentowany pan Ripley”, „Młody papież”, „Sherlock Holmes”) jako Ted Pikul
Jennifer Jason Leigh („Nienawistna ósemka”, „Synekdocha, Nowy Jork”, „Miami Blues”) jako Allegra Geller
Willem Dafoe („Projekt Floryda”, „Spider-Man”, „Łowca”) jako Gas

Kto jeszcze zagrał w filmie „eXistenZ”?
Ian Holm – Kiri Vinokur
Don McKellar – Yevgeny Nourish
Callum Keith Rennie – Hugo Carlaw
Christopher Eccleston – Levi
Sarah Polley – Merle
Oscar Hsu – Chiński kelner

Reżyseria
David Cronenberg jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych reżyserów współczesnego kina. Popularność zyskał sobie jako twórca krwawych horrorów. W 1975 roku Cronenberg nakręcił swój pierwszy film pełnometrażowy pt. „Dreszcze”. W roku 1983 powstały „Wideodrom” i „Martwa strefa”, które zostały bardzo dobrze przyjęte zarówno przez widzów, jak i specjalistów i uczyniły znanym nazwisko reżysera. Jednak dopiero film „Mucha”, stał się ogromnym sukcesem. Podobnie było z nakręconym w 1988 roku filmem „Nierozłączni”. W 1996 roku powstaje film „Crash: Niebezpieczne pożądanie”, jeden z najbardziej kontrowersyjnych obrazów Cronenberga, za który artysta otrzymał Nagrodę Jury na festiwalu w Cannes oraz nominację do Złotej Palmy.

Data premiery i kraj produkcji
Film „eXistenZ” został wyprodukowany w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Francji w 1999 roku. Premiera filmu odbyła się w tym samym roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie w Niemczech.

Zdjęcia
Zdjęcia do filmu „eXistenZ” zostały stworzone we współpracy z Peterem Suschitzkym, operator jest znany z takich produkcji, jak: „Pentameron”, „Gdzie serce twoje”, „Valentino”. Laureat nagrody David di Donatello .

Tytuł angielski
„eXistenZ”

Czas trwania filmu
Film „eXistenZ” trwa 97 minut.

Nagrody i nominacje
David Cronenberg został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za wybitny wkład artystyczny podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie (Berlinale) w 1999 roku. Film „eXistenZ” otrzymał także nominację do Złotego Niedźwiedzia. W 2000 roku otrzymał nominacje dla Najlepszego filmu sci-fi (Saturn) oraz Najlepszy montaż dźwięku w filmie zagranicznym (Złote Szpule).

Gdzie obejrzeć film „eXistenZ”?
Cały film „eXistenZ” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl.

Wideo