serwisy tvp

seriale/kostiumowe

Dwuczęściowy dramat kostiumowy opowiadający o życiu królowej Elżbiety I, córki Henryka VIII i Anny Boleyn,...

WIĘCEJ
Dwuczęściowy dramat kostiumowy opowiadający o życiu królowej Elżbiety I, córki Henryka VIII i Anny Boleyn, pogromczyni Hiszpańskiej Armady, nazywanej przez uwielbiających ją poddanych „Królową Dziewicą”.

Elżbieta I zjednoczyła naród podzielony konfliktami religijnymi, stawiła czoła hiszpańskiej armadzie i po bezprecedensowym czterdziestopięcioletnim panowaniu umarła jako jedna z najbardziej kochanych monarchiń. W czasie jej rządów poeci i dramatopisarze opiewali ją w swoich działach, zaś malarze i kompozytorzy dedykowali jej owoce swojej twórczości przyczyniając się do umocnienia legendy.

Serial „Elżbieta I” stara się przebić przez mity i ukazać kobietę kryjącą się za legendą królowej. Kobietę poddawaną upokarzającym badaniom ginekologicznym mającym ustalić czy wciąż jest w stanie urodzić, kiedy rozważano jej małżeństwo z francuskim księciem. Kobietę, która choć rządziła całym państwem, nie mogła poślubić wybranka swojego serca. Wreszcie kobietę, która po pięćdziesiątce miała romans z mężczyzną o połowę młodszym, który w swojej arogancji podjął desperacką próbę zagarnięcia jej tronu. Ukazując zgniliznę i żądze kryjące się za fasadą formalizmu i przepychu angielskiego dworu, serial po raz pierwszy przedstawia intymny portret najsławniejszej brytyjskiej królowej.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Wielka Brytania, 2005

Czas trwania: 2 x 106 minut

Reżyseria: Tom Hooper

Obsada:
Helen Mirren - Elżbieta I
Hugh Dancy - hrabia Essex
Toby Jones - Robert Cecil
Patrick Malahide - Sir Francis Walsingham
Ian McDiarmid - Lord Burghley
Jeremy Irons - hrabia Leicester

Tytuł oryginalny: Elizabeth I

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy