serwisy tvp

Oglądaj do 18.06.2021 r.

filmy fabularne/sensacyjne

Eksperyment (2010)

Film w reżyserii Paula Scheuringa to remake znanej produkcji niemieckiej „Das...

WIĘCEJ
Eksperyment (2010)

Film w reżyserii Paula Scheuringa to remake znanej produkcji niemieckiej „Das Experiment” z 2001 roku (reż. Oliver Hirschbiegel). Główny wątek tej historii nawiązuje do głośnego eksperymentu, dotyczącego badań nad psychologicznymi efektami symulacji życia za kratkami. Stanfordzki eksperyment więzienny przeprowadziła w 1971 roku grupa psychologów z w Kalifornii, pod kierownictwem Philipa Zimbardo.   

Opis filmu:

Po ukazaniu się ogłoszenia w gazecie ochotnicy zgłaszają się do eksperymentu badawczego, organizowanego na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Stanforda. Badania prowadzi doktor Archaleta. Wśród wielu chętnych jest zagorzały pacyfista Travis oraz 42-letni Michael Barris, który nadal mieszka ze swoją apodyktyczną matką. Po dokonaniu ścisłej selekcji kandydatów, zostaje wybranych 20 więźniów i 6 więziennych strażników. Travis ma odgrywać rolę więźnia, a Barris obejmuje funkcję strażnika. Osadzeni są przetrzymywani w strasznych warunkach, nie mogą opuszczać przydzielonego im miejsca, dostają minimalne racje żywnościowe, ich prawa są mocno ograniczone. Jak w tej niecodziennej sytuacji zachowają się protagoniści filmu Paula Scheuringa, Travis i Barris? Eksperyment ma potrwać dwa tygodnie. Projekt wraz z upływem czasu wymyka się jednak spod kontroli. 

Obsada filmu:

W rolach głównych występują:
Adrien Brody („Pianista”, „Obłęd”, „O północy w Paryżu”) jako Travis 
Forest Whitaker („Ostatni król Szkocji”, „Kamerdyner”) jako Barris 
Cam Gigandet („Siedmiu wspaniałych”, „Anatomia strachu”) jako Chase 
Clifton Collins Jr. („Pewnego razu w... Hollywood”, „Capote”) jako Nix

Kto jeszcze zagrał w filmie „Eksperyment”? 
Ethan Cohn jako Benjy 
Fisher Stevens jako Archaleta 
Travis Fimmel jako Helweg 
David Banner jako Bosch 
Jason Lew jako Oscar 

Reżyseria 
Reżyserem amerykańskiego filmu „Eksperyment” jest Paul Scheuring. W 2015 roku nominowany do nagrody Amerykańskiej Gildii Scenarzystów (WGA) za scenariusz adaptowany do filmu pełnometrażowego „Klondike”. Twórca hitowego serialu „Skazany na śmierć”.

Scenariusz 
Autorem scenariusza jest Paul Scheuring.

Data premiery i kraj produkcji 
Film „Eksperyment” to produkcja studia Stage 6 Films i Magnet Media Group na podstawie powieści Mario Giordano – „Black Box”. Na ekrany światowych kin film trafił 15 lipca 2010 roku. 

Zdjęcia 
Autorką zdjęć do „Eksperymentu” jest Amy Vincent. 

Tytuł angielski:  The Experiment 

Czas trwania filmu: „Eksperyment” trwa 96 minut. 

Gdzie obejrzeć film „Eksperyment”?
Cały film online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy