serwisy tvp

filmy fabularne/dramaty

„Egzamin”(2016)

Nagrodzony za najlepszą reżyserię w Cannes film laureata Złotej Palmy za „4...

WIĘCEJ
„Egzamin”(2016)

Nagrodzony za najlepszą reżyserię w Cannes film laureata Złotej Palmy za „4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni” Cristiana Mungiu. Przenikliwy obraz współczesnego człowieka rozdartego między wyznawanymi wartościami a coraz dalej idącymi kompromisami.

Opis filmu

Romeo Aldea żyje od lat w małżeństwie, w którym nie ma miłości. Z uwagi na dobro dziecka odsuwa od siebie decyzję o rozwodzie, jednocześnie utrzymując potajemne kontakty z kochanką. Najważniejsze jest dla niego szczęście dorastającej córki, dla której zrobiłby wszystko. Próbuje stworzyć jej jak najlepsze warunki do startu w dorosłe życie i marzy o tym, by celująco zdała maturę, a potem wyjechała na studia do Wielkiej Brytanii. Jednak w obliczu dramatycznego zdarzenia bezgraniczna miłość i dobre chęci okażą się niewystarczające. Kłamstwa, hipokryzja i konieczność kompromisów uruchamiają lawinę wydarzeń, które wystawią mężczyznę i jego bliskich na próbę.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Adrian Titieni („Klatka”, „Pozycja dziecka”, „Śmierć pana Lazarescu”) jako Romeo

Maria-Victoria Dragus („Biała wstążka”, „Maria, królowa Szkotów”, „24 tygodnie”) jako Eliza

Lia Bugnar („Wróg mojego wroga”, „Bucuresti Non Stop”, „Krew jak czekolada”) jako Magda

Kto jeszcze zagrał w filmie „Egzamin”?

Rares Andrici – Marius
Mãlina Manovici – Sandra
Vlad Ivanov – Nadinspektor
Gelu Colceag – Przewodniczący komisji egzaminacyjnej
Petre Ciubotaru – Wiceburmistrz Bulai
Alexandra Davidescu – Matka Romea
Emanuel Parvu – Prokurator Ivascu

Reżyseria

Reżyserem filmu jest Cristian Mungiu. Rumuński reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Jego pełnometrażowym debiutem fabularnym był film „Zachód”, który zdobył pozytywne recenzje i był też pokazywany w w 2002 roku w Cannes w sekcji „Director's Fortnight”. Kolejny film zatytułowany „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni” zdobył zdobył Złotą Palmę w Cannes w 2007 roku. Z kolei za film „Za wzgórzami” został wyróżniony nagrodą w Cannes za najlepszy scenariusz.

Data premiery i kraj produkcji

Film „Egzamin” został wyprodukowany w Rumunii, Francji i Belgii w 2016 roku. Film miał premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes we Francji.

Zdjęcia

Za zdjęcia do filmu odpowiadał Tudor Vladimir Panduru. Operator jest znany z filmów: „Moja szczęśliwa rodzina”, „Geniusze”. Otrzymał nominację do Złotej Kamery podczas Międzynarodowego Festiwalu Operatorów Filmowych/Manaki Brothers 2016.

Tytuł oryginalny

„Bacalaureat”

Czas trwania filmu

Film „Egzamin” trwa 128 minut.

Gdzie obejrzeć film „Egzamin”?

Cały film „Egzamin” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl.

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy