serwisy tvp

Filmy dokumentalne/ludzie

Thomas Alva Edison wynalazł żarówkę elektryczną, fonograf, kamerę filmową i akumulator zasadowy niklowo-żelazowy. Opracował też...

WIĘCEJ
Thomas Alva Edison wynalazł żarówkę elektryczną, fonograf, kamerę filmową i akumulator zasadowy niklowo-żelazowy. Opracował też sposób produkcji syntetycznego kwasu karbolowego i bezprzewodowej komunikacji telegraficznej pomiędzy poruszającymi się pociągami i stacjami. W chwili śmierci mógł rościć sobie prawo do 1093 udanych patentów w USA, jednak prawdopodobnie jego największym odkryciem był on sam.

Urodził się w rodzinie drobnego kanadyjskiego przedsiębiorcy, otrzymał jedynie podstawową edukację domową. Jego pierwszy wynalazek był porażką finansową, ale już w wieku 35 lat Edison stał się najbardziej znanym wynalazcą w kraju. Tempo jego pracy w tragiczny sposób odbiło się jednak na jego życiu prywatnym. Jego pierwsza żona prawdopodobnie zabiła się przyjmując śmiertelną dawkę morfiny, druga była kompletnie nieszczęśliwa. Edison jednak w wielu dziedzinach wpłynął na życie milionów ludzi i stał się jednym z najsłynniejszych Amerykanów na świecie.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: USA, 2015

Czas trwania: 2 x 54 minuty

Reżyseria: Rafael de la Uz

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy