serwisy tvp

programy/kultura

„Dzika muzyka" to program poświęcony fascynującym tradycjom i korzeniom polskiej muzyki, zrealizowany w dynamiczny, nowoczesny...

WIĘCEJ
„Dzika muzyka" to program poświęcony fascynującym tradycjom i korzeniom polskiej muzyki, zrealizowany w dynamiczny, nowoczesny sposób, odległy od konwencji kojarzącej się z cepelią. Tradycyjne polskie rytmy, śpiew i taniec są elementem porywającej opowieści o rodzimej kulturze. Także tej współczesnej. Wiele niezwykłych wydarzeń i inicjatyw, lokalnych oraz ogólnopolskich, składa się na zjawisko odrodzenia muzyki tradycyjnej we współczesnej Polsce. Na fali tego zjawiska młodzi ludzie z miast ruszają na spotkanie z wiejskimi mistrzami, stając się przewodnikami po kulturze ludowej w jej najprzeróżniejszych wcieleniach.

Program zainicjował Janusz Prusinowski, skrzypek, lirnik, harmonista i animator, współtwórca odrodzenia muzyki wiejskiej w Polsce, wieloletni dyrektor artystyczny festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”. Prowadzącymi są osoby związane z muzyką, które zabierają nas w osobistą podróż po różnych regionach Polski.