teatr telewizji/scena współczesna

Sztuka Romana Brandstaettera w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza. Dramat o metanoi – duchowej przemianie, jakiej doświadczają...

WIĘCEJ
Sztuka Romana Brandstaettera w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza. Dramat o metanoi – duchowej przemianie, jakiej doświadczają ludzie w sytuacjach granicznych. Centralnymi punktami odniesienia są tradycja biblijna i odpowiedzialność płynąca z traktowanej konsekwentnie nauki chrześcijańskiej. Akcja sztuki rozgrywa się w trakcie II wojny światowej w klasztorze gdzieś w Polsce. Do przeora klasztoru udzielającego schronienia Żydowi przychodzi jego dawny kolega z seminarium, niedoszły ksiądz a zarazem oficer gestapo. Przeor zostaje postawiony przed dylematem, czy wydać ukrywającego się Żyda i ocalić życie, czy nie ulec i narazić się na śmierć.

„Dzień gniewu” został napisany w 1962 roku przez Romana Brandsteattera, pisarza i poetę chrześcijańskiego, który w swojej twórczości realizuje przekonanie o etycznej powinności tworzenia. Akcja tej fascynującej opowieści sensacyjnej, wpisanej w formę misterium paschalnego, toczy się w czasie II wojny światowej. W niewielkim miasteczku trwa właśnie obława na Żydów. Jeden z ocalałych, Emanuel Blatt, otrzymuje schronienie w pobliskim zakonie. Tragiczne wydarzenia, które rozgrywają się za murami klasztoru, pozwalają spojrzeć z wielu perspektyw na zachowania człowieka w sytuacji śmiertelnego zagrożenia. Ważnym aspektem dramatu jest niejednoznaczna relacja między przeorem klasztoru (Radosław Pazura) a Bornem, komendantem SS (Rafał Gąsowski) – znajomymi sprzed wojny, którzy razem studiowali teologię w Rzymie. Brandsteatter, ukazując tragiczny splot zdarzeń, dotyka samej istoty wiary. W śmierci widzi zbawienie, w cierpieniu, w świadomym przyjęciu jego konieczności – najwyższy sens życia. Jedną z głównych, zbiorowych postaci misterium jest Chór zakonników, który słowami psalmów komentuje wojenną rzeczywistość i wyraża lęk przed cierpieniem i śmiercią.

Autor: Roman Brandstaetter 
Scenariusz telewizyjny i reżyseria: Jacek Raginis-Królikiewicz

Zdjęcia: Przemysław Niczyporuk

Scenografia: Marcin Buśko

Kostiumy: Izabela Stronias

Muzyka: Marcin Szczyciński, Stanisław Szczyciński

Montaż: Szymon Sabarański

Wideo