serwisy tvp

filmy fabularne/klasyka

Przejmujący, mistyczny melodramat, którego podstawą była sztuka teatralna Szymona An-skiego pod tym samym tytułem. Ten...

WIĘCEJ
Przejmujący, mistyczny melodramat, którego podstawą była sztuka teatralna Szymona An-skiego pod tym samym tytułem. Ten przedwojenny film zbierał świetne recenzje. Uznawany jest za najlepszy w historii kina film w języku jidysz. Wyreżyserował go Michał Waszyński, jeden z najbardziej wpływowych filmowców w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce.
Dwaj młodzi przyjaciele, Nissen i Sender, ślubują sobie, że jeśli ich dzieci będą odmiennej płci, połączy je węzeł małżeński. Senderowi rodzi się córka Lea, a Nissenowi syn Chonen. Przy porodzie umiera matka Lei, a powracający z podróży Nissen ginie w nurtach rzeki.
Mija 18 lat. Sender wzbogaca się i zapomina o dawnym ślubowaniu, chce wydać Leę za bogatego Żyda. Przypadek sprawia, że w domu Sendera pojawia się Chonen, który zakochuje się z wzajemnością w Lei. Gdy Sender dowiaduje się, że Chonen jest synem Nissena, jest zrozpaczony. Nie zamierza dotrzymać złożonej przed laty przysięgi.

Kraj pchodzenia, rok produkcji: Polska, 1937
Czas trwania – 100 minut
Reżyseria: Michał Waszyński

Obsada:
Abram Morewski – cadyk Azriel z Miropola
Ajzyk Samberg –Meszulach, wysłannik świata duchów
Mojżesz Lipman – Sender, ojciec Lei, przyjaciel Nissena
Lili Liliana –Lea, córka Sendera
Leon Liebgold – Chonen, syn Nissena

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy