serwisy tvp

filmy fabularne/krótkometrażowe

Krótkometrażowy film studencki Romana Polańskiego („Nóż w wodzie”, „W matni”, „Wstręt”, „Frantic”, „Pianista”). Polański wspominał:...

WIĘCEJ
Krótkometrażowy film studencki Romana Polańskiego („Nóż w wodzie”, „W matni”, „Wstręt”, „Frantic”, „Pianista”). Polański wspominał: „Pierwsze obrazy, jakie zarysowały się w mojej wyobraźni, były irracjonalne: dwaj mężczyźni wyłaniają się z morza, taszcząc fortepian. Była to niedorzeczność, sytuacja absurdalna, w stylu naszych zwariowanych, szkolnych wygłupów. Poza dźwiganiem fortepianu mężczyźni nie robią nic nadzwyczajnego, próbują wejść do restauracji, wsiąść do tramwaju, wynająć pokój w hotelu. Są to osobnicy komiczni i nieszkodliwi, ale ich dziwne brzemię sprawia, że wszędzie są niepożądani i zewsząd przepędzani. Doszedłem do wniosku, że jedyny problem przedstawia sam fortepian: może wywołać niewłaściwe symboliczne skojarzenia – można by sądzić, że dwaj mężczyźni to artyści odrzuceni przez filistrów, podczas gdy ja miałem na myśli alienację bardziej ogólną. Zdecydowałem się na staroświecką szafę z lustrem, jaką można znaleźć w podrzędnych hotelach na całym świecie”.

Ten film to początek współpracy reżysera z wyśmienitym kompozytorem, Krzysztofem Komedą („Dziecko Rosemary” ). Film zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach. Reżyser zagrał rolę brutalnego chuligana, który pobiwszy dotkliwie jednego z mężczyzn, z satysfakcją wraca do swych kolegów.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, USA, 1958

Reżyseria: Roman Polański

Czas produkcji: 15 min.

Obsada:
Jakub Goldberg – mężczyzna z szafą
Henryk Kluba – mężczyzna z szafą
Stanisław Michalski – chuligan nr 1
Roman Polański – chuligan nr 2
Andrzej Kondratiuk – chuligan nr 3

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy