serwisy tvp

filmy fabularne/komediowe

Mała, górska miejscowość, gdzieś w Polsce. Pan Sawicki, szanowany obywatel, tak samo zwyczajny jak jego...

WIĘCEJ
Mała, górska miejscowość, gdzieś w Polsce. Pan Sawicki, szanowany obywatel, tak samo zwyczajny jak jego otoczenie, pewnego dnia zaczyna spacerować ulicami w towarzystwie wielbłąda.Zdziwieni mieszkańcy nie
wiedzą, co o tym myśleć. Mijają kolejne dni, a zwierzę ciągle jest u
Sawickich. Mało tego, zajmuje w ich życiu coraz ważniejsze miejsce.
Dlaczego? – to pytanie coraz bardziej dręczy całe miasteczko. Sawiccy nie
potrafią odpowiedzieć. Po prostu polubili dwugarbnego czworonoga i tyle.
Mieszkańcom wszakże to nie wystarcza. Nie wiedzieć czemu nie potrafią
przystosować się do nowej sytuacji i reagują agresywnie. Odpowiednie urzędy
nagle zaczynają domagać się rejestracji i opodatkowania wielbłąda. Pojawiają się donosy, że wielbłąd przeszkadza dzieciom w nauce, zanieczyszcza ulice, a nawet… może roznosić groźną afrykańską odmianę choroby wenerycznej.
Mnożą się szykany. Sawicka traci pracę w przedszkolu, jego nie chcą już w lokalnej orkiestrze. Przed ich domem hałasują protestacyjne pikiety. Mimo że odrzuceni i osamotnieni, Sawiccy nie zamierzają pozbyć się wielbłąda.
Przeciwnie, , są do niego coraz mocniej przywiązani.Czwarty film w reżyserskim dorobku Jerzego Stuhra – był już głośny na długo przed premierą. Stało się tak za sprawą scenariusza. Pierwszą jego wersję
(na podstawie opowiadania Kazimierza Orłosia pt. „Wielbłąd”) napisał bowiem w roku 1973 sam Krzysztof Kieślowski, noszący się wówczas z zamiarem debiutu fabularnego. Niestety, tekst nie spodobał się ówczesnym decydentom i musiał powędrować do szuflady. Przed kilkoma laty odnalazł go w Wiesbaden Janusz Morgenstern. Takiej okazji nie można było zmarnować. Morgenstern, zarezerwowawszy sobie rolę producenta, zaprosił do współpracy Jerzego Stuhra, jednego z ulubionych aktorów Kieślowskiego. Twórca „Tygodnia z życia mężczyzny” nie tylko wziął na swoje barki reżyserię i opracowanie scenariusza (w pierwotnej wersji były tylko dwie sceny z rozpisanym dialogiem), lecz także zagrał głównego bohatera. Realizacja „Dużego zwierzęcia” stała się dla aktora szczególnym doświadczeniem.Film zdobył w 2000 r. Nagrodę Specjalną na MFF w Karlowych Warach i nagrodę publiczności na Lecie Filmowym w Kazimierzu Dolnym oraz Syrenkę Warszawską w kategorii filmu fabularnego w 2001.


Polska 2005, 70 min

Autor: Kazimierz Orłoś

Reżyseria: Jerzy Stuhr

Scenariusz: Krzysztof Kieślowski

Zdjęcia: Paweł Edelman

Występują: Jerzy Stuhr, Anna Dymna, Dominika Bednarczyk, Błażej Wójcik, Andrzej Franczyk, Feliks Szajnert,
Zbigniew Kaleta, Andrzej Kozak, Radosław Krzyżowski, Stanisław Banaś, Piotr Dąbrowski

Wideo