serwisy tvp

seriale/kostiumowe

Intrygująca historia trzech młodych sióstr: Maryni, Alina i Lali, w które wcielają się Paulina Gałązka,...

WIĘCEJ
Intrygująca historia trzech młodych sióstr: Maryni, Alina i Lali, w które wcielają się Paulina Gałązka, Katarzyna Zawadzka i Julia Rosnowska. W serialu położono szczególny nacisk na dbałość o szczegóły. Fabuła w dużej mierze inspirowana jest pamiętnikami Polek z początków ubiegłego wieku a całość wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości.

Pomysłodawcą serialu i autorem książkowej sagi „Drogi wolności” jest Stanisław Krzemiński. Jako producent telewizyjny przyczynił się do sukcesu „Plebanii” i „Londyńczyków”. Wyreżyserował też wiele filmów dokumentalnych. W serialu występują czołowi polscy aktorzy, m.in. Anna Polony, Izabela Kuna czy Adam Cywka, Bernadetta Machała-Krzemińska i Mateusz Janicki.

Akcja rozgrywa się w latach 1914-1926. Na fali kończącej się wojny bohaterki zakładają w Krakowie tygodnik "Iskra". Jego pierwszy numer, po wielu perturbacjach, ukazuje się 11 listopada 1918 roku. Pismo wydawane przez młode bohaterki pozwala na zarysowanie historycznego tła serialu, w którym nie zabraknie informacji m.in. o: odzyskaniu niepodległości, powstaniu rządu Paderewskiego, początkach wojny polsko-bolszewickiej, podpisaniu Traktatu Wersalskiego, Bitwie Warszawskiej, uchwaleniu konstytucji marcowej czy zamachu majowym.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 1918

Reżyseria: Maciej Migas

Obsada:
Katarzyna Zawadzka – Alina Biernacka
Paulina Gałązka – Marynia Biernacka
Julia Rosnowska – Lala Biernacka
Anna Polony – Emilia Biernacka
Adam Cywka – Ignacy Biernacki
Izabela Kuna – Janina Biernacka
Bernadetta Machała-Krzemińska – Anna Biernacka
Mirosław Haniszewski – Dziennikarz Rudolf Katzner
Mateusz Janicki – Karol Doster

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy