teatr telewizji/klasyka światowa

Oryginalna interpretacja sztuki Moliera. Przedstawienie zmierza do unowocześnienia „Don Juana”. Sztuka rozgrywa się we współczesnej...

WIĘCEJ
Oryginalna interpretacja sztuki Moliera. Przedstawienie zmierza do unowocześnienia „Don Juana”. Sztuka rozgrywa się we współczesnej scenerii, we wnętrzu opustoszałej budowli. Scenografia i kostiumy są ponadczasowe, nie wiążą sztuki z żadną epoką, sprawiając wrażenie, że dramat ten mógłby rozegrać się zawsze i wszędzie. Tytułowy Don Juan i jego wierny sługa Sganarel, również jawią się jako postaci współczesne, ludzie nieco cyniczni, prowokujący, zbuntowani przeciw losowi i Bogu. Różne występki bohatera zdają się schodzić na dalszy plan, na czoło wysuwa się grzech hipokryzji. Sama postać Don Juana pozostaje do końca zagadką – także dla samego siebie.

W spektaklu wystąpili m.in.: Andrzej Seweryn jako Don Juan, Zbigniew Zamachowski jako Sganerelle, Grażyna Szapołowska w roli Elwiry. W postać Komandora wcielił się Jan Nowicki, a Henryk Machalica zagrał Don Louisa.


Autor: Molier

Reżyseria: Leszek Wosiewicz

Scenografia: Maksymilian Kreutz

Kostiumy: Jagna Janicka

Muzyka: Henryk Kuźniak

Zdjęcia: Marek Dawid

Przekład: Bohdan Korzeniewski

Premiera: 1995 r.

Czas trwania: 91 min.

Wideo