serwisy tvp

Filmy dokumentalne/sztuka

Trudno znaleźć lepsze medium, niż film dokumentalny, które zapisało historię naszego kraju ostatnich kilkudziesięciu lat....

WIĘCEJ
Trudno znaleźć lepsze medium, niż film dokumentalny, które zapisało historię naszego kraju ostatnich kilkudziesięciu lat. To właśnie dokument najlepiej utrwalił przełomowe chwile w historii Polski. Cechą najlepszych filmów było to, że pokazywał losy całego kraju z perspektywy pojedynczego człowieka. To właśnie w tych filmach dzisiaj widzimy największe dramaty i największe sukcesy Polski i polaków. Kronika dokumentująca historię filmu dokumentalnego jest jednocześnie kroniką naszej narodowej historii.

W roku 2010 w maju odbył się jubileuszowy 50 Festiwal Filmowy w Krakowie - najstarszy i najważniejszy festiwal filmu dokumentalnego w Polsce. Historia filmu dokumentalnego w naszym kraju jest nierozerwalnie związana z tą imprezą.
Pięćdziesiąta rocznica to dobra okazja do podsumowań - stąd nasz pomysł na realizację filmu dokumentalnego, w którym wystąpią najwięksi twórcy tego gatunku, z którego nasz kraj jest znany na całym świecie.

Tacy filmowcy, jak Kazimierz Karabasz, Marcel Łoziński, Krzysztof Kieślowski, Paweł Łoziński, Grzegorz Królikiewicz, Maria Zmarz - Koczanowicz, czy Andrzej Fidyk zanim przebili się na arenę międzynarodową swoje pierwsze sukcesy święcili właśnie na krakowskim festiwalu.
Nasz film ma być opowieścią o polskiej szkole dokumentu - od lat 50. , kiedy to Kazimierz Karabasz zrealizował słynnych "Muzykantów", poprzez lata 60. i 70.
- lata udanych debiutów Marcela Łozińskiego i Krzysztofa Kieślowskiego, następnie lata

80. - kiedy to film dokumentalny opierał się ingerencjom cenzury w takich obrazach, jak "Defilada" Andrzeja Fidyka, lata 90. , kiedy to już wszystko wolno było mówić i polscy dokumentaliści wrócili do tematów historycznych w jednym z najważniejszych obrazów tamtych lat - w "Miejscu urodzenia" Pawła Łozińskiego a na ostatnich latach skończywszy.

Taki film dotąd nie powstał i naszym zdaniem najwyższy czas, aby został zrealizowany i pokazany na dużej międzynarodowej imprezie - przypomni to wszystkim, że nasze kino dokumentalne jest w światowej czołówce a stacja, która wyprodukowała ten obraz, czyli TVP Historia znakomicie wywiązuje się ze swojego zadania - zachowania naszego dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń.

Wideo