serwisy tvp

filmy fabularne/klasyka

„Do zobaczenia, chłopcy” (1987)

Najbardziej osobisty i przejmujący film francuskiego mistrza, Louisa Malle'a....

WIĘCEJ
„Do zobaczenia, chłopcy” (1987)

Najbardziej osobisty i przejmujący film francuskiego mistrza, Louisa Malle'a. W 1995 roku produkcja znalazła się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne, wydanej z okazji 100-lecia narodzin kinematografii.

Opis filmu

Akcja filmu rozpoczyna się w roku 1944, w zajmowanej przez nazistów Francji. Bohater filmu, 12-letni Julien (Gaspard Manesse) jest wychowankiem szkoły katolickiej połączonej z internatem na prowincji. Edukacyjna rutyna zostaje zmącona za sprawą trzech nowych, niezwykle tajemniczych uczniów. Z jednym z nich, uczuciowym młodzieńcem imieniem Jean (Raphael Fejtö), Julien próbuje początkowo rywalizować, potem jednak blisko się zaprzyjaźnia. Z biegiem czasu, łącząc rozproszone fakty, bohater zaczyna domyślać się, kim są Jean i pozostali dwaj uczniowie.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Gaspard Manesse („Błąd młodości”, „Wspólna podróż”, „Comme il vient”) jako Julien Quentin,
Raphael Fejtö („56 fois par”) jako Jean Bonnet / Jean Kippelstein,
François Négret („De bruit et de fureur”, „Ukryte”, „Nędznicy”) jako Joseph,
Francine Racette („Światło”, „Pan Klein”, „Cztery muchy na szarym aksamicie”) jako Pani Quentin

Kto jeszcze zagrał w filmie „Do zobaczenia, chłopcy”?

Stanislas Carré de Malberg jako François Quentin,
Philippe Morier-Genoud jako Ojciec Jean,
François Berléand jako Ojciec Michel,
Pascal Rivet

Reżyseria

Dramat „Do zobaczenia, chłopcy” wyreżyserował Louis Marie Malle, filmowiec reprezentujący ruch francuskiej Nowej Fali. Znany jest z takich dzieł jak „Atlantic City”, „Błędny ognik”, czy „Ślicznotka”. Malle był wielokrotnie nagradzany, na swoim koncie ma nominacje do Złotego Kłosa (dwukrotnie), DGA, do Feniksa, Independent Spirit, Złotego Niedźwiedzia, Złotego Lwa (dwukrotnie), Złotej Palmy (trzykrotnie), do nagrody BAFTA (czterokrotnie), Złotego Globa i Oscara (trzykrotnie). Dwa razy wygrywał nagrodę BAFTA, zdobył również Złotą Palmę, Technical Grand Prize, dwa razy Złotego Lwa, Nagrodę Katolickiego Biura Filmowego, Nagrodę Specjalną Jury i Nagrodę Włoskich Krytyków Filmowych weneckiego MFF, a także statuetkę Feniksa, trzy Cezary, nagrodę NSFC i czterokrotnie nagrodę David di Donatello.

Scenariusz

Skrypt francusko-włoskiego dramatu „Do zobaczenia, chłopcy” stworzył sam reżyser, Louis Marie Malle.

Data premiery i kraj produkcji

Dramat „Do zobaczenia, chłopcy” to koprodukcja, która powstawała we Włoszech i Francji. Premierę filmu datuje się na 29 sierpnia 1987 roku. Produkcja debiutowała w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Zdjęcia

Za zdjęcia do filmu „Do zobaczenia, chłopcy” odpowiada
Renato Berta, operator pracujący również na planie filmów „Wierzyliśmy”, „Po sezonie” i „Palić/Nie palić”. Jest zdobywcą Nagrody Indywidualnej na MFF w Valladolid, statuetki David di Donatello oraz Cezara.

Czas trwania filmu

„Do zobaczenia, chłopcy” trwa 100 minut.

Nagrody i nominacje

Francusko-włoski dramat wojenny „Do zobaczenia, chłopcy” w 1987 roku otrzymał nagrodę LAFCA w kategorii Najlepszy film zagraniczny. Rok później trzykrotnie zdobył nagrodę David di Donatello w kategoriach Najlepszy film zagraniczny oraz Najlepszy reżyser i Najlepszy scenariusz dla Louisa Marie Malle. W tym samym roku film aż sześciokrotnie wygrywał Cezara; kategorie, w których został wyróżniony to: Najlepszy film, Najlepszy reżyser, Najlepsza scenografia, Najlepsze zdjęcia, Najlepszy montaż i Najlepszy scenariusz oryginalny lub adaptowany. Do listy wyróżnień należy dodać również Feniksa w kategorii Najlepszy europejski scenarzysta roku, Złotego Lwa dla Najlepszego filmu, Nagrodę Katolickiego Biura Filmowego i statuetkę BAFTA dla najlepszego reżysera.

Gdzie obejrzeć film „Do zobaczenia, chłopcy”?
Cały film „Do zobaczenia, chłopcy” online oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy