serwisy tvp

Filmy dokumentalne/ludzie

Diego (2019)

Epickie spojrzenie na życie i karierę jednego z najlepszych w historii...

WIĘCEJ
Diego (2019)

Epickie spojrzenie na życie i karierę jednego z najlepszych w historii piłkarzy nożnych − Diego Armando Maradony. Reżyser Asif Kapadia w sportowym dokumencie, dzięki wielu wcześniej niepublikowanym zdjęciom, pokazuje jakby dwa odbicia jednego człowieka: kim innym był Diego, a kim innym Maradona.

Opis filmu

Wychowany w biednej dzielnicy Buenos Aires młody chłopak w ekspresowym tempie staje się jednym z najbardziej pożądanych futbolistów na świecie. Dzięki nienagannej technice i przebojowości w 1984 roku trafia do lokalnego klubu z Neapolu, w sam środek kibicowskiego fanatyzmu, ale także nocnego życia i mafijnych rozgrywek. Diego Maradona mimo piłkarskich sukcesów powoli nie jest w stanie dźwigać swojego talentu.

Reżyseria i scenariusz

Reżyser sportowego dokumentu „Diego” jest Asif Kapadia, który filmem tym zakończył swoją fascynującą dokumentalną trylogię o wielkich postaciach popkultury, którzy przez całe życie ścigali się z cieniem swoich karier. Wcześniej nakręcił filmy „Amy” i „Senna”.

Zdjęcia

W filmie „Diego” znajduje się około 500 godzinach niepublikowanych wcześniej osobistych nagrań Maradony, a także materiały z telewizji informacyjnych, rozmowy z ekspertami i bliskimi piłkarza.

Muzyka

Twórcą muzyki do dokumentu „Diego” jest brazylijski kompozytor Antonio Pinto, znany z takich filmów, jak: „Miasto Boga”, „Pan życia i śmierci” i „Intruz”.


Kraj produkcji i data premiery

„Diego” jest filmem Brytyjskim. Miał swoją premierę 19 maja 2019 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, do polskich kin trafił 19 lipca 2019 roku.

Czas trwania

Sportowy film „Diego” trwa 130 minut.

Gdzie obejrzeć film „Diego”?

Cały film „Diego” można oglądać online na vod.tvp.pl

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy