Filmy dokumentalne/ludzie

Diego (2019)

Epickie spojrzenie na życie i karierę jednego z najlepszych w historii piłkarzy nożnych...

WIĘCEJ
Diego (2019)

Epickie spojrzenie na życie i karierę jednego z najlepszych w historii piłkarzy nożnych − Diego Armando Maradony. Reżyser Asif Kapadia w sportowym dokumencie, dzięki wielu wcześniej niepublikowanym zdjęciom, pokazuje jakby dwa odbicia jednego człowieka: kim innym był Diego, a kim innym Maradona.

Opis filmu

Wychowany w biednej dzielnicy Buenos Aires młody chłopak w ekspresowym tempie staje się jednym z najbardziej pożądanych futbolistów na świecie. Dzięki nienagannej technice i przebojowości w 1984 roku trafia do lokalnego klubu z Neapolu, w sam środek kibicowskiego fanatyzmu, ale także nocnego życia i mafijnych rozgrywek. Diego Maradona mimo piłkarskich sukcesów powoli nie jest w stanie dźwigać swojego talentu.

Reżyseria i scenariusz

Reżyser sportowego dokumentu „Diego” jest Asif Kapadia, który filmem tym zakończył swoją fascynującą dokumentalną trylogię o wielkich postaciach popkultury, którzy przez całe życie ścigali się z cieniem swoich karier. Wcześniej nakręcił filmy „Amy” i „Senna”.

Zdjęcia

W filmie „Diego” znajduje się około 500 godzinach niepublikowanych wcześniej osobistych nagrań Maradony, a także materiały z telewizji informacyjnych, rozmowy z ekspertami i bliskimi piłkarza.

Muzyka

Twórcą muzyki do dokumentu „Diego” jest brazylijski kompozytor Antonio Pinto, znany z takich filmów, jak: „Miasto Boga”, „Pan życia i śmierci” i „Intruz”.


Kraj produkcji i data premiery

„Diego” jest filmem Brytyjskim. Miał swoją premierę 19 maja 2019 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, do polskich kin trafił 19 lipca 2019 roku.

Czas trwania

Sportowy film „Diego” trwa 130 minut.

Gdzie obejrzeć film „Diego”?

Cały film „Diego” można oglądać online na vod.tvp.pl

Wideo