filmy fabularne/klasyka

Dersu Uzała (1975)

Film znakomitego japońskiego reżysera – Akiry Kurosawy. Piękna historia wielkiej przyjaźni Władimira Arsienjewa...

WIĘCEJ
Dersu Uzała (1975)

Film znakomitego japońskiego reżysera – Akiry Kurosawy. Piękna historia wielkiej przyjaźni Władimira Arsienjewa (Jurij Sołomin) z tubylcem – Dersu Uzalą (wielka rola Maksima Munzuka), człowiekiem organicznie związanym z naturą, ofiarnym, pracowitym, odważnym, pełnym dobroci i wiary w ludzką szlachetność.

Opis filmu:

Jest rok 1902. Ekipa uczonego Władimira Arsienjewa wyrusza do Kraju Ussuryjskiego (kilkadziesiąt km. na północ od Władywostoku), by przeprowadzić pomiary geologiczne. Oddział ekspedycji spotyka koczowniczego łowcę Goldi o imieniu Dersu Uzała, który zgadza się poprowadzić ich przez surową granicę. Początkowo postrzegany jako niewykształcony, ekscentryczny starzec, Dersu zyskuje szacunek żołnierzy dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu, trafnemu instynktowi, zdolności obserwacji i głębokiemu współczuciu. Przewodnik po raz pierwszy ratuje życie kapitanowi Arseniewowi, gdy obaj gubią się na zamarzniętym jeziorze i ogarnia ich nagła śnieżyca. Obaj mężczyźni unikają zamarznięcia na śmierć i zostają odkryci przez resztę swoich towarzyszy, gdy zamieć ustępuje. Po wielu wspólnych przygodach kapitan Arseniew postanawia zabrać przyjaciela do miasta Chabarowsk. Dersu szybko odkrywa, że nie wolno mu rąbać drewna, budować szałasu i ogniska w parku miejskim, ani strzelać w granicach miasta tak, jak robił to robił w dziczy. Mimo miłości do Arseniewa i jego rodziny, Dersu zdaje sobie sprawę, że jego miejsce nie jest w mieście i pyta Arseniewa, czy może wrócić do życia na wzgórzach.


Obsada filmu:

W rolach głównych występują:
Jurij Sołomin („Moskiewska saga”, „Pocałunek upadłych aniołów”, „Krzyk ciszy”) jako Władimir Arsienjew

Maksima Munzuka („Zemsta”, „Walentyna”, „Ostatnie polowanie”) jako Dersu Uzała

Kto jeszcze zagrał w filmie „Dersu Uzała”?

Aleksandr Pyatkov jako Olenin,
Svetlana Danilchenko jako Anna, żona Arseniewa,
Suimenkul Chokmorov jako Jan Bao,
Vladimir Kremena jako Turtwigin,
Dmitri Korshikov jako Wowa, syn Arseniewa,

Reżyseria:
Reżyserem filmu jest Akira Kurosawa, perfekcjonista nazywany „cesarzem japońskiego kina” oraz „Szekspirem światowego filmu”. Japoński reżyser, scenarzysta i producent filmowy, uznawany za jednego z największych twórców w historii kina. Laureat wielu najważniejszych nagród w świecie filmu, m.in. Złotego Lwa na 12. MFF w Wenecji za film „Rashōmon” (1950), Srebrnego Lwa na 15. MFF w Wenecji za „Siedmiu samurajów” (1954), Złotej Palmy na 33. MFF w Cannes za film „Sobowtór” (1980), Honorowego Oscara za całokształt twórczości (1989) . Zdobywca dwóch Oscarów dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego za filmy „Rashōmon” (1950) i „Dersu Uzała” (1975) .

Scenariusz:
Scenariusz „Dersu Uzała” stworzył reżyser Akira Kurosawa oraz Yuriy Nagibin.

Data premiery i kraj produkcji:
„Dersu Uzała” miał swoją światową premierę w lipcu 1975 roku. Ekipa produkcji pracowała nad scenami w Japonii i ZSRR.

Zdjęcia:
Nad zdjęciami do „Dersu Uzała” pracowali wspólnie Asakazu Nakai znany z „Siedmiu samurajów”, Yuri Gantman oraz Fyodor Dobronravov.

Nagrody:
Film został nagrodzony w 1976 roku Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Tytuł oryginalny:
„Dersu Uzała”

Czas trwania filmu:
„Dersu Uzała” trwa 144 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Dersu Uzała”?
Cały film online Dersu Uzała OGLĄDAJ w vod.tvp.pl

Wideo