Oglądaj do 17.10.2022 r.

Filmy dokumentalne/natura i podróże

„Delfiny. Uroda i mądrość” (2011)

Niewiele stworzeń w królestwie zwierząt budzi podobny szacunek jak delfiny. Ludzkość...

WIĘCEJ
„Delfiny. Uroda i mądrość” (2011)

Niewiele stworzeń w królestwie zwierząt budzi podobny szacunek jak delfiny. Ludzkość od wieków cieszyła się z bliskiej więzi z delfinami. Są darzone powszechną miłością, bo mają mnóstwo wdzięku i zawsze chcą się bawić. Szczególną sympatię budzi ich inteligencja. Podobno wystarczy spojrzeć delfinowi w oczy, aby ją dostrzec. Ale najnowsze badania naukowe przeczą tej opinii. Nieprawdziwe jest powszechne przekonanie o inteligencji tych zwierząt. Czy są tak mądre, jak nam się wydaje?

Opis filmu:
Neurobiolog, profesor Paul Manger, jest odosobniony w swojej kontrowersyjnej opinii na temat inteligencji delfinów. Jego niedawno opublikowane badania sugerują, że nie są tak bystre, jak sądzimy. Pływanie z delfinami na swobodzie zawsze dostarczało emocji. Naukowiec opiera je na analizie struktury ich mózgu i połączeń neuronowych. Jego badania wskazują, że mózg delfinów z powodu budowy nie zapewnia im większych zdolności niż choćby te posiadane przez złote rybki. Delfiny, poza człowiekiem, wykształciły największy mózg w proporcji do ciała ze wszystkich zwierząt na Ziemi. To powinno wskazywać na ich wysoką inteligencję. Ale gdy profesor Manger przeanalizował strukturę mózgów tych ssaków, doszedł do odmiennego wniosku. U zwierząt obdarzonych większymi mózgami w proporcji do reszty ciała występuje zwykle więcej neuronów, które odpowiadają za zdolności poznawcze i plastyczność zachowania. Gdy spojrzymy na mózg delfina, zauważamy, że składa się on w większości z komórek glejowych i dlatego jest tak duży. Naukowcy zgadzają się co do jednego: delfiny są bardzo cennymi stworzeniami i przyczyniają się do zachowania odpowiedniego stanu środowiska morskiego. Czy przypisujemy im cechy, których nie mają?

Reżyseria:
Reżyserem filmu dokumentalnego „Delfiny. Uroda i mądrość” jest laureat Nagrody Emmy w kategorii „News & Documentary” Graeme Duane.

Scenariusz:
Autorami scenariusza do filmu „Delfiny. Uroda i mądrość” są reżyser Graeme Duane oraz Brenda Spaan.

Data premiery i kraj produkcji:
Premiera Brytyjskiego dokumentu „Delfiny. Uroda i mądrość” odbyła się w 2011 roku.

Zdjęcia:
Autorem zdjęć do filmu „Delfiny. Uroda i mądrość” jest Graeme Duane. Filmowiec pracował przy takich produkcjach, jak: „Wielkie migracje”, „Biblia pod lupą”, „Niebezpieczne spotkania”, „Niezwykłe nietoperze”.

Tytuł oryginalny:
„Dolphins: Beauty Before Brains”.

Czas trwania:
Film „Delfiny. Uroda i mądrość” trwa 50 minut.

Gdzie obejrzeć film „Delfiny. Uroda i mądrość”?
Cały film „Delfiny. Uroda i mądrość” online oglądaj w vod.tvp.pl

Wideo