serwisy tvp

Daleko od szosy

seriale/archiwalne

Prosty wiejski chłopak traci głowę dla panny z miasta. Ta miłość zmienia jego życie… Historia...

WIĘCEJ
Prosty wiejski chłopak traci głowę dla panny z miasta. Ta miłość zmienia jego życie… Historia awansu społecznego i ceny, jaką trzeba za niego zapłacić, plus świetny obraz polskiej wsi lat 70. Kultowy serial Zbigniewa Chmielewskiego ze znakomitym Krzysztofem Stroińskim w roli głównej.

Leszek to zwykły wiejski chłopak, prosty i bez wykształcenia. Na co dzień pomaga rodzicom w gospodarstwie, a w wolnym czasie chodzi z kolegami na piwo i podrywa dziewczyny na wiejskich zabawach. Jednak od kolegów różni go to, że chciałby w życiu coś zmienić.

Nie chce mieszkać na wsi i zajmować się gospodarstwem. Interesuje się mechaniką, samochodami, chciałaby zostać kierowcą. Ma odwagę i determinację, żeby to marzenie zrealizować. Opuszcza dom, rozpoczyna pracę na budowie, wieczorami się uczy. Kiedy na jego drodze pojawia się piękna panna z miasta, traci dla niej głowę. Ta miłość zmienia jego życie.„Daleko od szosy” to opowieść o awansie społecznym i migracji ze wsi do miasta, powszechnej w powojennej Polsce. Serial świetnie przedstawia obraz polskiej wsi lat 70., jej kulturę i obyczaje – od pracy w polu przez zakrapiane biesiady przy stole czy piwo pod okratowaną budką po sobotnie zabawy w remizie strażackiej.Świetne postaci Leszka (Krzysztof Stroiński) i Bronki (Sławomira Łozińska), temat bliski milionom Polaków, ciekawe obserwacje społeczne i humor, z jakim je przedstawiano, złożyły się na wyjątkowy serial, który do dziś ma swoich fanów. Polecamy!


Serial obyczajowy, 7 odc., Polska 1976

Reżyseria: Zbigniew Chmielewski

Scenariusz: Zbigniew Chmielewski, Henryk Czarnecki

Wystąpili: Krzysztof Stroiński, Sławomira Łozińska, Irena Szewczyk, Irena Hrehorowicz, Barbara Horawianka, Antoni Jurasz, Jan Machulskii inni