serwisy tvp

Filmy dokumentalne/sztuka

Film dokumentalny o życiu i twórczości Czesława Niemena.
W filmie, którego podstawą są wspomnienia...

WIĘCEJ
Film dokumentalny o życiu i twórczości Czesława Niemena.
W filmie, którego podstawą są wspomnienia członków rodziny, współpracujących muzyków i zagorzałych fanów artysty oraz materiały zachowane w Telewizji Polskiej, przedstawione są jego losy - począwszy od lat dziecinnych oraz młodości w Starych Wasiliczkach aż po ostatnie lata życia i twórczości.
Współpracujący z Czesławem Niemenem muzycy, organizatorzy życia muzycznego i fani wspominają najciekawsze wydarzenia z jego kariery: początki profesjonalnej kariery muzycznej po przyjeździe w ramach repatriacji do Polski współpracę z zespołami Czerwono - Czarni oraz Niebiesko - Czarni, utworzenie pierwszego własnego zespołu Akwarele, pierwsze sukcesy artystyczne: nagranie przez wielką gwiazdę, Marlenę Dietrich jego piosenki „Czy mnie jeszcze pamietasz?”, ogromny sukces protest - songu „Dziwny jest ten świat”, koncerty i nagrania płyt we Francji, we Włoszech, w Niemczech i Stanach Zjednoczonych oraz trasy koncertowe, m. in. w ówczesnym Związku Radzieckim.


Wspominają również o niechętnym stosunku władz do artysty, o inwigilacji i prowokacjach oraz próbach uwikłania go w swoje rozgrywki polityczne z opozycją i środowiskiem muzycznym w czasach PRL- u.
Przypominają również ostatni okres w karierze muzyka - pracę nad ilustracją muzyczną do filmów i spektakli teatralnych, tworzenie komputerowych dzieł plastycznych.
Mówią nie tylko o faktach z życia Czesława Niemena, ale próbują również przybliżyć jego postać jako człowieka niezwykle pochłoniętego swymi pasjami artystycznymi, uczciwego i uczynnego, a jednocześnie, przez doznawanie częstych rozczarowań, trzymającego się w pewnym dystansie od ludzi i świata.
Film jest bogato ilustrowany fotografiami udostępnionymi przez rodzinę, współpracowników i fanów oraz, w warstwie dźwiękowej, utworami artysty.

Wideo