Filmy dokumentalne/ludzie

„Czesław Kaczmarek. Biskup niezłomny” (2020)

Film dokumentalny przedstawiający sylwetkę byłego ordynariusza diecezji...

WIĘCEJ
„Czesław Kaczmarek. Biskup niezłomny” (2020)

Film dokumentalny przedstawiający sylwetkę byłego ordynariusza diecezji kieleckiej, oskarżanego przez władze komunistyczne o próby obalania władz ludowych, spiskowanie z faszystowskimi Niemcami i amerykańskim systemem imperialnym. Hierarcha kościelny został aresztowany 20 stycznia 1951 r. mocą Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Trafił do celi na stołecznym Mokotowie.

Opis filmu

Przez prawie 3 lata poprzedzające sądowy proces, biskup Kaczmarek był w nieludzki sposób poddawany torturom. Wielogodzinne przesłuchania, przemoc fizyczna i obelgi – tak przez długie miesiące wyglądała codzienność kapłana. Próbowano złamać go również środkami farmakologicznymi. Otrzymywał zastrzyki powodujące zmianę świadomości i zaniki pamięci. Całkowicie odizolowano go od świata zewnętrznego. Bp Czesław Kaczmarek po długich torturach, przyznał się do stawianych mu zarzutów. Proces sfinalizowano 21 września 1953 r. Za kolaborację z hitlerowskim okupantem, szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych i Watykanu oraz próbę obalenia władzy ludowej, sędzia skazał go na 12 lat więzienia. 10 lutego 1955 r., Kaczmarka zwolniono z odbywania kary ze względu na tragiczny stan zdrowia. Hierarcha otrzymał jednak roczny zakaz powrotu do macierzystej diecezji. Po śmierci Bieruta i przejęciu władzy przez Władysława Gomułkę, Najwyższy Sąd Wojskowy dokonał na Bp Kaczmarku oczyszczenia z zarzutów szpiegostwa i współpracy z niemieckim reżimem. Stan zdrowia biskupa z dnia na dzień, gwałtownie się pogarszał. Kapłan odbywał leczenie w Nałęczowie. Zmarł 26 sierpnia 1963 r. w Lublinie. W 1990 r. został pośmiertnie zrehabilitowany, a 17 lat później odznaczony Krzyżem Wielkim Odrodzenia Polski. W 2010 r. w Kielcach stanął pomnik biskupa Kaczmarka.

Reżyseria

Reżyserem polskiego filmu dokumentalnego „Czesław Kaczmarek. Biskup niezłomny” jest Sławomir Mazur, filmowiec znany z takich produkcji jak: „Ostatni żołnierze Ponurego”, „Miłość w czasach wyklętych. Historia Józefy Życińskiej” i „Tarzan – Ułan z Zawichostu”.

Scenariusz
Autorem skryptu do dokumentu „Czesław Kaczmarek. Biskup niezłomny” jest reżyser filmu, Sławomir Mazur.

Data premiery i kraj produkcji
„Czesław Kaczmarek. Biskup niezłomny” został wyprodukowany w Polsce, w 2020 roku.

Zdjęcia

Autorem zdjęć do filmu „Czesław Kaczmarek. Biskup niezłomny” jest Bohdan Gumowski. Operator pracował dotychczas również nad produkcją „Gość w dom”.

Czas trwania filmu

Polski dokument „Czesław Kaczmarek. Biskup niezłomny” z 2020 roku trwa 41 minut.

Gdzie obejrzeć film „Czesław Kaczmarek. Biskup niezłomny”?
Cały film „Czesław Kaczmarek. Biskup niezłomny” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.

Wideo