serwisy tvp

Filmy dokumentalne/sztuka

„Czerwony! Sztuka awangardy w kraju Sowietów” (2019)

Film dokumentalny poświęcony meandrom historii sztuki nowoczesnej...

WIĘCEJ
„Czerwony! Sztuka awangardy w kraju Sowietów” (2019)

Film dokumentalny poświęcony meandrom historii sztuki nowoczesnej w Związku Sowieckim. Początkowo bardzo doceniani przez bolszewików, pod jarzmem Stalina awangardowi artyści musieli przyjąć naturalistyczną estetykę, bardziej dostępną dla mas. Malarze realiści zaczęli być wychwalani, podczas gdy Malewicz, Rodczenko i Lissitsky walczyli o przetrwanie.

Opis filmu:
Rosja, luty 1917 roku. Seria strajków wstrząsa Piotrogrodem, doprowadzając do końca carskich rządów. Wielka rewolucja zaczyna się od entuzjastycznego poparcia klasy robotniczej i postępowej inteligencji. Od czasu krwawej niedzieli i nieudanej rewolucji w 1905 r. Rosja nie widziała takiego klimatu zmian i emancypacji. Społeczeństwo przechodzi falę wstrząsów. Zmiany zachodzą gwałtownie także w świecie sztuki. Poszukiwanie nowych środków wyrazu objawia się w malarstwie w postaci suprematyzmu i konstruktywizmu. W 1917 roku rewolucja polityczna podąża śladami rewolucji estetycznej. Rewolucjoniści i artyści maszerują obok siebie, a Malewicz, Gonczarowa, Kandinsky i Rodczenko grają rolę przywódców i aktywnie budują nowe społeczeństwo. Koniec wojny domowej odmieni jednak taki stan rzeczy…

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorem scenariusza filmu dokumentalnego „Czerwony! Sztuka awangardy w kraju Sowietów” jest Pierre-Henri Gibert.

Data premiery, kraj produkcji
Francuski film dokumentalny miał swoją premierę w 2019 roku.

Tytuł oryginalny
„Red! Art in the land of the Soviets”

Czas trwania filmu
Film „Czerwony! Sztuka awangardy w kraju Sowietów” trwa 52 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Czerwony! Sztuka awangardy w kraju Sowietów”?
Cały film „Czerwony! Sztuka awangardy w kraju Sowietów” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy