filmy fabularne/dramaty

„Cudak” (2021)

Polski dramat wojenny, uznanej reżyserki młodego pokolenia Anny Kazejak, opowiada historię polskiego muzyka i...

WIĘCEJ
„Cudak” (2021)

Polski dramat wojenny, uznanej reżyserki młodego pokolenia Anny Kazejak, opowiada historię polskiego muzyka i drobnego cwaniaczka, który, żeby przeżyć niemiecką okupację, musi wejść w pewien układ z uzdolnionym żydowskim skrzypkiem. „Cudak”, z Kazikiem Mazurem i Aleksandrem Kłakiem w rolach głównych, przywołuje temat Holokaustu w nowy, oryginalny sposób.

Opis filmu
Głównym bohaterem filmu „Cudak” jest Roman Cudakowski, zwany właśnie Cudakiem, członkiem kapeli grającej na miejskich i okolicznościowych imprezach. Niemiecka okupacja nie pozwala jednak mu się rozwinąć, a sam Cudak walczy o przeżycie. Pewnego dnia staje przed szansą zarobienia dobrych pieniędzy, grając w restauracji dla Niemców. Ci jednak chcą słuchać pełnego zespołu, w którym ważną rolę odgrywa skrzypek. A najlepsi skrzypkowie są Żydami. Cudak zna jednego, ale przed wojną miał z nim na pieńku. Teraz razem z Szymonem Akermanem muszą pomóc sobie wzajemnie. Żyd zgadzając się grać z Polakiem, a Cudak wydostać Akermana i jego rodzinę z warszawskiego getta.

Obsada filmu „Cudak”

W rolach głównych występują:
Kazik Mazur („Zaćma”, „Bodo”, „Tajemnica Westerplatte”) jako Cudak, Romek Cudakowski
Andrzej Kłak („Jak najdalej stąd”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, „Artyści”) jako Szymon Akerman
Diana Zamojska („Kamerdyner”, „Zabawa zabawa”, „Panie Dulskie”) jako Basia
Agnieszka Sienkiewicz-Gauer („Anna German”, „M jak miłość”, „Yuma”) jako Regina
Natalia Skrzypek („Kurier”, „Gwiazdy”, „Listy do M. 4”) jako Łucja

Kto jeszcze zagrał w filmie „Cudak”?
Ninel Kos jako Debora
Hubert Sycz jako Henio
Mateusz Król jako Golo
Sebastian Ziomek jako Wąsik
Andrzej Danieluk jako Filipek
Wojciech Błach jako Rzepecki
Waldemar Kotas jako Pawlak

Reżyseria

Reżyserem filmu „Cudak” jest Anna Kazejak. W roku 2005 wraz z przyjaciółmi ze studiów, Michałem Migasem i Janem Komasą, zadebiutowała reżysersko filmem fabularnym „Oda do radości”. Na koncie ma także indywidualny debiut fabularny „Skrzydlate świnie”. Jej kolejny film, koprodukcja polsko-duńska „Obietnica”, miała światową premierę na 64. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Scenariusz

Za scenariusz dramatu historycznego „Cudak” odpowiada Marek Kreutz. Widzom znany głównie jako autor scenariuszy popularnych seriali, takich jak: „Stulecie winnych”, „Wojenne dziewczyny” i „Pitbul”.

Zdjęcia

Autorem zdjęć do filmu „Cudak” jest Jakub Stolecki, znany widzom Telewizji Polskiej z seriali „Archiwista” i „O mnie się nie martw”.

Kraj produkcji, data premiery

Polski film „Cudak” miał premierę 9 lipca 2021 roku.

Czas trwania

Dramat kostiumowy „Cudak” trwa 82 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Cudak”

Cały film „Cudak” można OBEJRZEĆ online w vod.tvp.pl