serwisy tvp

Oglądaj do 19.10.2021 r.

teatr telewizji/scena współczesna

Sztuka Mariana Hemara w reżyserii Zbigniewa Lesienia. Spektakl przedstawia problem moralny i konflikt, jaki może...

WIĘCEJ
Sztuka Mariana Hemara w reżyserii Zbigniewa Lesienia. Spektakl przedstawia problem moralny i konflikt, jaki może powstać przy zderzeniu racjonalności i wiary, prawa kodeksu z prawem, jakie dyktuje miłość bliźniego.

Głównym bohaterem spektaklu jest Józef Bylejak (w tej roli Rafał Fudalej), który porzuca pracę, ponieważ musi opiekować się sparaliżowaną żoną. Żarliwie modli się o zdrowie do św. Teresy. Pewnego dnia wraca do domu z perłami zdjętymi z posągu świętej w kościele parafialnym i oświadcza, że św. Teresa podarowała mu klejnoty, by wyleczył żonę. Teresa odzyskuje władzę w nogach. Czy zdarzył się cud? Czy była to kradzież? Wszystko się komplikuje, kiedy proboszcz oświadcza, że przed laty sprzedał prawdziwe perły, by pomóc biednym parafianom. Józef przyznaje się do kradzieży, staje przed sądem, a żonę znowu dosięga paraliż.

W logice wiary mamy do czynienia z cudem, w logice prawa z przestępstwem. Zdaje się, że głęboka wiara Józefa i jego motywacja usprawiedliwiają kradzież, ale precedens, w postaci ułaskawienia kradzieży, godzi w podstawy funkcjonowania państwa prawa. Wyrozumiały sędzia może wprawdzie wydać łagodny wyrok, ale czy łagodny wyrok jest równoznaczny z miłosierdziem? Sztuka nie pokazuje wyroku jaki zapadnie w sprawie Józefa. Ten wyrok widzowie, w zgodzie ze swoim sercem muszą wydać sami.

Scenariusz telewizyjny i reżyseria: Zbigniew Lesień
Autor: Marian Hemar
Zdjęcia: Piotr Śliskowski
Scenografia: Tomasz Bartczak
Kostiumy: Teresa Piwońska
Muzyka: Michał Lorenc
Montaż: Tomasz Stefański
Dźwięk: Marcin Jachyra

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy