Oglądaj do 02.10.2022 r.

Filmy dokumentalne/społeczeństwo

„Coś tu pachnie: węch i jego tajemnice” (2018)

Francuski film dokumentalny, który pozwoli nam...

WIĘCEJ
„Coś tu pachnie: węch i jego tajemnice” (2018)

Francuski film dokumentalny, który pozwoli nam bliżej poznać zmysł węchu. Jakie tajemnice skrywa nasz nos?

Opis filmu
Filozofowie zupełnie go nie doceniali, odrzucając go jako zbyt szorstki dla cywilizowanego społeczeństwa i gorszy od wzroku i słuchu. Ale w ciągu ostatnich dwóch dekad naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, jak potężne są nasze nosy i w jak zadziwiający sposób zapachy mogą na nas wpływać.

Jak postrzegamy zapachy? Jakie wiadomości mogą zawierać? Jak wpływają na nasz mózg i zachowanie? Szukając odpowiedzi na te pytania, spotykamy się z ludźmi cierpiącymi na anosmię, czyli utratę lub upośledzenie węchu i odkrywamy, że nosy są bezpośrednio podłączone do najstarszych części naszego mózgu, gdzie powstają uczucia i przechowywane są wspomnienia.

Co więcej, biolodzy znaleźli nawet receptory zapachowe w całym ciele i sądzą, że niektóre zapachy zatrzymują wzrost nowotworów złośliwych, podczas gdy inne mogą być użyte do dezorientacji plemników i zapewnienia niezawodnej kontroli urodzeń. Podczas konsultacji z przedstawicielami branży perfum i naukowcami zdajemy sobie sprawę, jak fascynująca jest nauka o węchu.

Reżyseria
Reżyserami filmu dokumentalnego „Coś tu pachnie: węch i jego tajemnice” są Alexander Lahl („Planete”, „Kaputt”) i Max Monch („Kings in Paradise”).

Data premiery i kraj produkcji
Francuski film dokumentalny „Coś tu pachnie: węch i jego tajemnice” miał premierę w 2018 roku.

Tytuł oryginalny
Follow Your Nose Cracking Smell’s Code

Czas trwania filmu
Film dokumentalny „Coś tu pachnie: węch i jego tajemnice” trwa 51 minut.

Gdzie obejrzeć film „Coś tu pachnie: węch i jego tajemnice”?
Cały film „Coś tu pachnie: węch i jego tajemnice” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl.

Wideo