seriale/komediowe

Co ludzie powiedzą? (1990-1995)

Jak zaimponować sąsiadom? Hiacynta Bukiet zna na to wszystkie możliwe sposoby....

WIĘCEJ
Co ludzie powiedzą? (1990-1995)

Jak zaimponować sąsiadom? Hiacynta Bukiet zna na to wszystkie możliwe sposoby. Ku przerażeniu jej męża – Ryszarda (Clive Swift), ma głowę pełną pomysłów, a ponieważ jest niezwykle zasadnicza, zawsze musi postawić na swoim terroryzując rodzinę i wszystkich znajomych. Ten kultowy, brytyjski serial komediowy doczekał się 5 sezonów i został doceniony kilkoma nominacjami do prestiżowych nagród, a choć jego emisja zakończyła się w 1995 roku, widzowie wciąż wracają do tej produkcji. Ten lekki, zabawny serial to pozycja w sam raz na wieczorny relaks dla całej rodziny. Postać stworzona przez rewelacyjną, brytyjską aktorkę Patricię Routledge jest jedyna w swoim rodzaju, a jej charakterystyczny, skrzekliwy głos dźwięczy w uszach na samo hasło „Co ludzie powiedzą”.

Opis serialu:

W życiu Hiacynty Bukiet (Patricia Routledge) najbardziej liczą się konwenanse. Każda czynność zanim zostanie wykonana, musi być poddana dogłębnej analizie „co ludzie powiedzą”. Jak wypada się ubrać na ślub? Co wypada dać w prezencie szwagrowi? Jak zaimponować koleżankom? Choć w rzeczywistości Hiacynta jest prostą kobietą, uważa się za arystokratkę. Telefon odbiera witając rozmówcę formułą „rezydencja państwa Bukiet”, choć w rzeczywistości jej nazwisko nie wymawia się z francuskim akcentem, a z brytyjskim i znaczy ono nie „bukiet”, a „wiadro”. Męczące pomysły i niestworzone historie przekonanej o swej wielkości pani domu spotykają się z niechęcią wszystkich wokół. Sąsiedzi, a nawet ksiądz starają się zrobić wszystko, by tylko nie wpaść na zasadniczą znajomą. Wykonawcą wszystkich pomysłów jest zrezygnowany mąż – Ryszard (Clive Swift), który przyjął strategię spełniania zachcianek żony dla świętego spokoju. Hiacynta, by zaimponować znajomym jest w stanie ponieść nawet wysoką cenę. By przypodobać się ważnym znajomym nie waha się wydać majątku na urodzinowy prezent szwagra, którego nawet nie lubi. Nie jest dla niej istotne, że wrośnięty w fotel przed telewizorem Powolniak (Geoffrey Hughesgdy) najbardziej doceniłby podarunek w postaci puszki piwa i paczki chipsów – gdy Hiacynta słyszy, że na przyjęciu urodzinowym mogą pojawić się wysoko postawieni goście, decyduje się na zakup drogich spinek do mankietów, których szwagier prawdopodobnie nawet nigdy nie założy – wszystko to w imieniu pokazania się z jak najlepszej strony. W przygodach narcystycznej lady towarzyszą jej siostry – Stokrotka (Judy Cornwell) i Róża (Mary Millar / Shirley Stelfox) oraz zahukana sąsiadka Elżbieta (Josephine Tewson), która nie potrafi postawić się Hiacyncie. Sylwetki postaci są mocno przerysowane, co sprawia, że zyskują ogromną sympatię widzów. Żona groteskowo zaniedbanego Powolniaka – Stokrotka uważa męża za bożyszcze, zaś Róża przypomina panią do towarzystwa nie stroniąc – ku przerażeniu Hiacynty – od wszelkiego rodzaju skandali. Mimo tego, że wszyscy wokół zwykle wiedzą o niepowodzeniach pani Bukiet, ta żyje w swoim wyimaginowanym świecie w którym jest znawcą savoir vivre’u, personą o ponadprzeciętnej inteligencji i urodzie oraz szlacheckich zwyczajach. Przekonanie Hiacynty o byciu doskonałą doprowadza do tego, że cała rodzina i znajomi działają zawsze pod jej dyktando, nie potrafiąc, pomimo usilnych prób, wyrwać się spod musztry lady Bukiet.

Obsada serialu:

W rolach głównych występują:
Patricia Routledge („Śledztwa Hetty Wainthropp”, „Nauczyciel z przedmieścia”, „Szczęście pani Blossom”) jako Hiacynta Bukiet

Clive Swift („The Old Guys”, „Młody Toscanini”, „Sprawy inspektora Morse'a”) jako Ryszard Bukiet

Kto jeszcze zagrał w serialu „Co ludzie powiedzą?”?

Judy Cornwell jako Stokrotka,
Geoffrey Hughes jako Powolniak,
Josephine Tewson jako Elżbieta Hawksworth Warden,
David Griffin jako Emmet Hawksworth,
Mary Millar jako Róża,
Shirley Stelfox jako Róża,
Jeremy Gittins jako Wikary Michael,
Marion Barron jako Żona Wikarego,
George Webb jako Tatuś,
David Janson jako Michael, listonosz

Reżyseria:
Reżyserem serialu „Co ludzie powiedzą?” jest pochodzący z Wielkiej Brytanii Harold Snoad. Na swoim koncie ma kilka innych popularnych seriali telewizyjnych, w tym takie tytuły jak: „Armia tatuśka” czy też „Don't Wait Up”

Scenariusz:
Scenariusz serialu „Co ludzie powiedzą?” stworzył Roy, znany również z takich produkcji jak „Wspomnienia Hiacynty Bukiet” czy też „Jastrzębie”.

Data premiery i kraj produkcji:
Serial „Co ludzie powiedzą?” miał swoją światową premierę w 1990 roku. Ekipa produkcji pracowała nad scenami w Wielkiej Brytanii.

Zdjęcia:
Nad zdjęciami do „Co ludzie powiedzą?” pracował William Dudman, znany z tak popularnych seriali jak „Allo 'Allo!” czy „Czarna Żmija”.

Tytuł oryginalny:
„Keeping Up Appearances”

Czas trwania:
Każdy odcinek serialu „Co ludzie powiedzą?” trwa 30 minut.

Gdzie obejrzeć serial „Co ludzie powiedzą?”:
Wszystkie sezony dostępne online w vod.tvp.pl