serwisy tvp

Filmy dokumentalne/religia i wiara

W reportażu są przedstawione warunki w jakich żyją chrześcijanie w objętej wojną Syrii. W Aleppo,...

WIĘCEJ
W reportażu są przedstawione warunki w jakich żyją chrześcijanie w objętej wojną Syrii. W Aleppo, które stało się wizytówką tego konfliktu nagraliśmy zniszczone kościoły w centrum miasta. Mimo ciężkiej sytuacji wierni wracają do miasta i odbudowują świątynie. Byliśmy w katedrze obrządku maronickiego pod wezwaniem św. Eliasza, gdzie w Wielkanoc 2017 roku odprawiono mszę. Nie było dachu, konstrukcja ścian została naruszona, ale kościół i tak wypełnił się ludźmi do ostatniego miejsca.


Chrześcijanie odbudowują swoje świątynie, ale kościół aktywnie pomaga wiernym w odnalezieniu się w obecnych realiach. W wielu miastach realizowane są projekty wsparcia. W Aleppo, dzięki wsparciu kościoła, prowadzona jest stołówka serwująca dziennie posiłki dla kilkunastu tysięcy Syryjczyków. Finansowane są także usługi medyczne i zakup sprzętu do szpitali. Coraz częściej kościół pomaga w odbudowie domów, a także współfinansuje tzw. "miniprojekty", czyli drobne pożyczki na rozkręcenie małych firm.


Wyjazd do Syrii, to przede wszystkim rozmowy o doświadczeniach wojennych oraz roli religii w tych trudnych czasach. Rozmawialiśmy m.in. z dwudziestokilkuletnią dziewczyną, która straciła ojca. Codziennie przychodzi do kościoła i modli się o siłę dla siebie i swojej rodziny.

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy