seriale/archiwalne

Adaptacja najsłynniejszej powieści Władysława Reymonta w reż. Jana Rybkowskiego. Jeden z najpopularniejszych seriali wyprodukowanych przez...

WIĘCEJ
Adaptacja najsłynniejszej powieści Władysława Reymonta w reż. Jana Rybkowskiego. Jeden z najpopularniejszych seriali wyprodukowanych przez Telewizję Polską. Reytmont za tę czterotomową epopeję chłopską dostał w 1924 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Akcja cyklu toczy się w ciągu dwunastu miesięcy w polskiej wsi przełomu XIX i XX wieku. Powikłane, dramatyczne losy mieszkańców Lipiec nierozerwalnie wiążą się z biegiem następujących po sobie pór roku. Na plan pierwszy wysuwają się dzieje rodziny Borynów i związanej z jej losami młodej dziewczyny Jagny.
„Chłopów”" zrealizowano w okolicach opisanych w powieści. Większość zdjęć powstała w autentycznych, odpowiednio Reymontowskich Lipcach oraz w położonym nieopodal Pszczonowie. Rybkowski odwołał się do współczesnego pisarzowi malarstwa, zwłaszcza wiejskich pejzaży Józefa Chełmońskiego i Leona Wyczółkowskiego. W serialu znakomite kreacje stworzyła plejada polskich aktorów. Krytycy chwalili role pisząc, że bohaterowie to ludzie z krwi i kości, obdarzeni namiętnym temperamentem i targani gwałtownymi uczuciami. Wybitną kreacje stworzył w serialu Władysław Hańcza. Podobali się także m.in. Krystyna Królówna jako Hanka, Emilia Krakowska jako Jagna Ignacy Gogolewski jako Antek oraz Tadeusz Fijewski jako parobek Kuba.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 1972

Reżyseria: Jan Rybkowski

Czas trwania: 13 odcinków po ok. 50 min.

Obsada:
Władysław Hańcza – Maciej Boryna
Emilia Krakowska – Jagna Paczesiówna
Jadwiga Chojnacka – Marcjanna Pacześ, Dominikowa, matka Jagny
Ignacy Gogolewski – Antek Boryna, syn Macieja
Krystyna Królówna – Hanka Borynowa, żona Antka
Tadeusz Fijewski – Kuba Socha, parobek Boryny
Zofia Merle – Magda Kozłowa
Franciszek Pieczka – proboszcz
Bolesław Płotnicki – Jambroży
Wiktor Sadecki – karczmarz Jankiel
Magdalena Wołłejko – Józka, córka Boryny
Kazimierz Wichniarz – młynarz