serwisy tvp

Filmy dokumentalne/społeczeństwo

Liczbę przeprowadzanych dziś w Polsce operacji plastycznych szacuje się na dziesiątki tysięcy rocznie. To, co...

WIĘCEJ
Liczbę przeprowadzanych dziś w Polsce operacji plastycznych szacuje się na dziesiątki tysięcy rocznie. To, co kiedyś było dostępne tylko dla bogatych mieszkanek Zachodu, znalazło się w zasięgu możliwości (także finansowych) mieszkańców - a głównie mieszkanek - naszego kraju, choć nadal są to zabiegi bardzo kosztowne. W pogoni za przemijającą młodością i wzorcami urody lansowanymi przez kolorową prasę, telewizję i kino, wiele kobiet i mężczyzn decyduje się na radykalne poprawienie swojego wyglądu: pacjenci ulepszają sobie nosy, uszy, usuwają zmarszczki, odsysają tłuszcz, przeszczepiają włosy, powiększają biusty itp. Nowy wygląd ma im pomóc w karierze, ułatwić znalezienie życiowego partnera lub zatrzymanie przy sobie jak najdłużej tego już zdobytego, poprawić samopoczucie, dowartościować. W podążaniu za nową modą na korygowanie swego wyglądu doganiamy już Amerykanów.

Większość tych, którzy poddali się takim zabiegom, jest zadowolona z efektów, dostrzega ich pozytywny wpływ na różne dziedziny swego życia. Ale wobec tak ogromnego zapotrzebowania na usługi chirurgów plastycznych za skalpel coraz częściej chwytają osoby nie przygotowane należycie do przeprowadzania takich operacji: ginekolodzy, laryngolodzy, okuliści, albo nawet szarlatani nie mający nic wspólnego z medycyną. Swoje usługi oferują w internecie czy poprzez ogłoszenia prasowe. Rezultaty ich pracy bywają opłakane, czasami wręcz tragiczne – kończą się nawet śmiercią pacjenta. Ponieważ z każdym rokiem przybywa chętnych do poddania się operacjom, rośnie też liczba ofiar nieudanych zabiegów. Ale chętnych to nie odstrasza.

W filmie śledzimy losy kilku kobiet, które zdecydowały się na operację plastyczną: poznajemy historię ich zmagań z różnymi defektami urody, ich motywy i przebieg zabiegu, oglądamy rezultaty chirurgicznej interwencji, mamy też okazję posłuchać lekarzy, którzy je operowali. Przeciwwagę pełnych optymizmu i nadziei relacji szczęśliwie odmienionych pań stanowi opowieść jednej z kobiet, która w ten sposób straciła matkę.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2004

Czas trwania: 20 minut

Reżyseria i scenariusz: Andrzej Gajewski

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy