filmy fabularne/dramaty

Catalina (2017)
Ten polski film jest dramatem bośniackiego reżysera Denijala Hasanovicia, z Andrzejem Chyrą w...

WIĘCEJ
Catalina (2017)
Ten polski film jest dramatem bośniackiego reżysera Denijala Hasanovicia, z Andrzejem Chyrą w jednej z głównych ról. W filmie zawarł on osobiste doświadczenia z wojny na Bałkanach. „Catalina” (w roli tytułowej debiutująca na ekranie Andrea Otalvaro) opowiada o studentce prawa z Kolumbii, która w Sarajewie stara się zebrać materiały do pracy doktorskiej.

Opis filmu:

Catalina jest Kolumbijką studiującą prawo na paryskiej Sorbonie. Właśnie się dowiedziała, że prawdopodobnie straci możliwość legalnego pobytu we Francji. Jedyną jej szansą jest kontynuowanie nauki i napisanie pracy doktorskiej. Catalina za namową swoich profesorów jedzie do Sarajewa, by tam spróbować wyciągnąć materiały od Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii. Z napotkanymi trudnościami pomagają jej tłumaczka Nada i jej pochodzący z Polski partner Marek (Andrzej Chyra). Oni mają jednak również swoje problemy.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:
Andrea Otalvaro jako Catalina
Lana Baric („Nasza muzyka”, „Eden”) jako Nada
Andrzej Chyra („Dług”, „Komornik”, „Carte Blanche”) jako Marek

Kto jeszcze zagrał w filmie „Catalina”?
Mirjana Karanović jako Matka Nady
Mediha Musliović jako Kobieta w jedwabnym szalu
Ivo Gregurević jako Ojciec Nady
Christoph Schlemmer jako Philipp
Christian Serritiello jako Pierre
Vanessa Glodjo jako Lekarka
Snežana Alić jako Alma

Reżyseria i scenariusz

Reżyserem polskiego dramatu „Catalina” jest Bośniak Denijal Hasanović, który ukończył Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej „łódzkiej filmówki”. W 1999 roku Telewizji Polskiej przyznała mu nagrodę promującą absolwentów reżyserii szkół filmowych. Dzięki temu udało mu się nakręcić film „List” (2001). Nagrodzono go Złotymi Lwami, a także Nagrodą Cinemax za Najlepszy scenariusz na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Zdjęcia

Autorem zdjęć do filmu „Catalina” jest Bogumił Godfrejów, nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film aktorski za obraz „Męska sprawa”. Dwukrotnie zdobył Złotą Kijankę na festiwalu Camerimage („Kręgi snu” i „Claire”), a także Złote Lwy („Z odzysku”).

Data premiery i kraj produkcji

Film „Catalina” miała swoją międzynarodową premierą 18 września 2017 na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Do kin trafił 7 czerwca 2019 roku. Dramat jest koprodukcją Chorwacji, Polski oraz Bośni i Hercegowiny

Czas trwania filmu

„Catalina” trwa 96 minut.

Nagrody i nominacje

„Catalina” otrzymała cztery nominacje: do Orłów i Złotych Lwów oraz na Warszawskim Festiwalu Filmowym i festiwalu Młodzi i Film.

Gdzie obejrzeć film „Catalina”?

Cały film „Catalina” online oglądaj w vod.tvp.pl

Wideo