serwisy tvp

Oglądaj do 31.12.2021 r.

teatr telewizji/klasyka polska

Spektakl Grzegorza Jarzyny, ukrywającego się tu pod pseudonimem Grzegorz Horst d'Albertis. Za podstawę posłużyły teksty...

WIĘCEJ
Spektakl Grzegorza Jarzyny, ukrywającego się tu pod pseudonimem Grzegorz Horst d'Albertis. Za podstawę posłużyły teksty Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Telewizyjna wersja „Bzika tropikalnego” nie jest prostym przeniesieniem spektaklu z warszawskiego Teatru Rozmaitości. Przypomina raczej blisko godzinny teledysk z nerwowym, szybkim montażem i równie szaloną grą barw, często ostrych, wręcz atakujących widza. W warstwie fabularnej sztuka stanowi połączenie dwóch Witkiewiczowskich dramatów: „Mistera Price'a” i „Nowego Wyzwolenia”. Oba teksty uzupełniają się. Sceny z „Mistera Price'a” tworzą właściwą, realistyczną akcję; fragmenty „Nowego Wyzwoleni” dodają stronę wizyjną, odwołującą się do podświadomych lęków i obsesji bohaterów.


Fabuła koncentruje się wokół miłosnego czworokąta złożonego z Ellinor Golders – perwersyjnej femme fatale i zabiegających o jej względy męża Ryszarda Goldersa, szefa gigantycznej firmy handlującej kawą i kauczukiem; Sydneya Price'a – wschodzącej gwiazdy marketingu, twórcy natchnionych i genialnych biznesplanów oraz Jacka Brzechajły – syna słowiańskich przedsiębiorców. Akcja sztuki z początku – jak na Witkacego – realistyczna, stopniowo pogrąża się w oparach groteski, surrealizmu i makabry. Ellinor niczym modliszka z zimną krwią manipuluje wszystkimi mężczyznami. Wykorzystując ich dla własnych celów nie cofa się przed niczym, nawet jeśli w grę wchodzi życie kochanka.
W spektaklu wystąpili m.in. Maja Ostaszewska, Cezary Kosiński, Mirosław Zbrojewicz, Magdalena Kuta, Adam Nawojczyk.


Autor: Stanisław Ignacy Witkiewicz

Reżyseria i scenariusz: Grzegorz Horst d'Albertis (pseud.)

Zdjęcia: Grzegorz Kuczeriszka

Scenografia i kostiumy: Barbara Hanicka

Muzyka: Bolesław Rawski

Premiera: 1999 r.

Czas: 54 minuty

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy