serwisy tvp

Filmy dokumentalne/społeczeństwo

Dokument o modzie w najbliższej przyszłości. Globalizacja mody została zepchnięta na granice etyczną i estetyczną,...

WIĘCEJ
Dokument o modzie w najbliższej przyszłości. Globalizacja mody została zepchnięta na granice etyczną i estetyczną, stała się toksyczną pasją, absurdalną i niebezpieczną.

Nagle ujawnia się ukryte oblicze oszalałego systemu. Za dużo kolekcji, konsumpcji, presji akcjonariuszy. W modzie kapitał rządzi produkcją. Nie ma już sztuki. Projektanci są wypaleni. Zglobalizowana moda jest rozgrzaną do białości planetą, nad którą unosi się odór śmierci. Każdego roku produkuje się 80 miliardów sztuk ubrań. To drugi na świecie najbardziej trujący przemysł, po petrochemicznym. Nadprodukcja ubrań jest przerażająca.

Na świecie co roku sprzedaje się dwa i pół miliarda dżinsów. Spotykamy się z tymi, którzy zmobilizowali się, by uczłowieczyć modę. Na całym świecie twórcy, projektanci i aktywiści zastanawiają się nad zmianą w produkcji odzieży. Niektórzy wracają do tkania, inni chcą używać drukarek 3D, ale wszyscy są zgodni co do tego, że trzeba pożegnać się z masową i tandetną modą oraz wyzyskiwaniem pracowników w biednych krajach. Ruch jest międzynarodowy i nazywa się Fashion Revolution. Moda zmienia status. Nareszcie staje się dobrem wspólnym. Aktualny kryzys mody jest być może początkiem jej wyzwolenia. Czy możliwy jest inny świat mody?

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Francja, 2018

Reżyseria: Laurent Lunetta

Czas trwania: 53 min.

Tytuł oryginalny: A fashion uprising / Revolte dans la monde

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy