filmy fabularne/klasyka

Brzezina (1970)

Film w reżyserii Andrzeja Wajdy, którego scenariusz powstał na kanwie noweli...

WIĘCEJ
Brzezina (1970)

Film w reżyserii Andrzeja Wajdy, którego scenariusz powstał na kanwie noweli Jarosława Iwaszkiewicza pod tym samym tytułem. „Brzezina” na ekranie pozostała przede wszystkim kameralną, intymną, poruszającą historią o miłości, śmierci i samotności. Film nie podejmuje typowych dla twórcy „Kanału” wielkich narodowych tematów, jednak został doceniony przez krytykę zarówno w kraju, jak i za granicą.

Opis filmu

Lata dwudzieste XX wieku. Chory na gruźlicę Staś (Olgierd Łukaszewicz) przyjeżdża z Davos do brata Bolesława (Daniel Olbrychski). Brat jest leśniczym i niedawno owdowiał. Pogrążony w smutku okazuje obojętność swojej córeczce i wciąż chodzi na grób żony.

Hałaśliwa wesołość Stasia drażni Bolesława. Wdowiec nie potrafi zrozumieć, że pod tą ostentacyjną radością kryje się lęk przed śmiercią. Staś poznaje wieśniaczkę Malinę (Emilia Krakowska) i zostaje jej kochankiem. Bolesław od śmierci żony nie potrafi zbliżyć się do żadnej kobiety. Staś czuje się coraz gorzej, ostatni spacer wywołuje w nim żal za odchodzącym życiem.

Po śmierci Stanisława, Bolesław nagle odzyskuje spokój i pogodę ducha. Po przelotnym romansie z Maliną postanawia zmienić pracę i opuścić wieś.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:
Artur Olgierd Łukaszewicz („Perła w koronie”, „Dzieje grzechu”, „Seksmisja”, „Wierna rzeka”, „Generał Nil) jako Stanisław, brat Bolesława
Daniel Olbrychski („Popioły”, „Bokser”, „Ziemia obiecana”, „Blaszany bębenek”, „Potop”, „Panny z Wilka) jako Bolesław
Emilia Krakowska („Chłopi”, „Ziemia obiecana”, „Nie zaznasz spokoju”) jako Malina
Marek Perepeczko („Wilcze echa”, „Janosik”, „Sara”) jako Michał, narzeczony Maliny

Kto jeszcze zagrał w filmie „Brzezina”?
Elżbieta Żołek jako Ola, córka Bolesława
Danuta Wodyńska jako Katarzyna, służąca Bolesława
Jan Domański jako Janek, brat Maliny
Irena Skwierczyńska jako matka Maliny
Alina Szpak jako właścicielka fortepianu
Mieczysław Stoor jako brat właścicielki fortepianu

Reżyseria i scenariusz
Reżyserem i zarazem scenarzystą filmu „Brzezina” jest Andrzej Wajda, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i scenograf; jeden z najwybitniejszych twórców w historii światowego kina; zdobywca Oscara przyznanego za całokształt twórczości.

Data premiery i kraj produkcji
Premiera filmu „Brzezina” odbyła się 10 listopada 1970 roku.

Zdjęcia
Autorem zdjęć do filmu „Brzezina” jest Zygmunt Samosiuk. Pochodzący z Kalisza operator był współtwórcą filmów m.in. Andrzeja Wajdy, Jerzego Kawalerowicza, Piotra Szulkina czy Janusza Majewskiego. Był autorem zdjęć do filmów dokumentalnych i fabularnych. Jako pierwszy operator został trzykrotnie wyróżniony nagrodą za zdjęcia na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych („Zapis zbrodni”, „...Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie...”, „Sprawa Gorgonowej”).

Czas trwania filmu
Film „Brzezina” trwa 91 minut.

Nagrody i nominacje
Film „Brzezina” otrzymał m.in. nagrody: w 1970 roku FIPRESCI w Mediolanie (Międzynarodowe Targi Filmu Dokumentalnego i Telewizyjnego MIFED), w 1971 roku Nagrodę za reżyserię dla Andrzeja Wajdy w Łagowie (Lubuskie Lato Filmowe), w 1971 roku Nagrodę za rolę męską dla Daniela Olbrychskiego 2 Moskwie (MFF) oraz w 1975 roku „Złota pieczęć” (nagroda miasta Mediolanu) podczas MFF.

Gdzie obejrzeć film „Brzezina”?
Cały film oglądaj online w vod.tvp.pl!

Wideo