serwisy tvp

Filmy dokumentalne/sztuka

Prozaik, malarz, rysownik – w każdej z tych dziedzin był poetą. Schulz był wyznawcą genialnej...

WIĘCEJ
Prozaik, malarz, rysownik – w każdej z tych dziedzin był poetą. Schulz był wyznawcą genialnej epoki powtórnego dzieciństwa.
Nie umiał się bronić przed brutalnością świata. Nie zdecydował się na ucieczkę z getta. Zawiodło schronienie, którego szukał w sobie. Zginął kilkaset metrów od miejsca, w którym się urodził. Na skutek pojedynku dwóch gestapowców – ty zabiłeś mojego Żyda, ja zabiłem twojego... Nie ma grobu.

Ów dokument – tematyczny, labiryntowy przewodnik po losach Brunona Schulza połączy i zderzy wątki biograficzne z artystycznymi. Poprowadzi nas śladami tajemnic, rękopisów, rysunków, kobiet. Wspomnienia świadków uzupełni obrazami z pogranicza schulzowskiej jawy i snu. Los Brunona Schulza jako artysty i człowieka opowiedziany jest na dwu przeciwstawnych planach, wykorzystuje dwie - pozornie sprzeczne - metody filmowej narracji. Wizyjność sztuki wyobraźni konfrontuje z dokumentem i relacjami uczestników biografii nierozumianego za życia i nieprzystosowanego doń artysty.
O Schulzu postrzeganym przez świat – jako nauczycielu rysunku, mężczyźnie, pisarzu, ofierze niemieckiej przemocy – opowiedzą świadkowie tamtych zdarzeń. O Schulzu postrzegającym świat – jako twórcy, autorze „Xięgi bałwochwalczej" i „Sklepy cynamonowe" autorzy filmu opowiadają niejako "z brzucha"
jego talentu, wchodząc do wnętrza jego wyobraźni i artystycznego wszechświata.

Dokumentalnej relacji towarzyszą animacje, których autorem jest Marcin Podolec. Powstawały pod opieką artystyczną Piotra Dumały.


Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2014

Czas trwania: 57 minut

Reżyseria: Adam Sikora

Scenariusz: Agata Tuszyńska

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy