serwisy tvp

programy/teatr telewizji

2017 był rokiem św. Brata Alberta Chmielowskiego. „Brat naszego Boga” jest utworem o istnieniu dwóch...

WIĘCEJ
2017 był rokiem św. Brata Alberta Chmielowskiego. „Brat naszego Boga” jest utworem o istnieniu dwóch powołań w jednym człowieku. Główny bohater musi dokonać wyboru między sztuką, a posłannictwem Bogu. Miłość ojczyzny, której Chmielowski poświęcił zdrowie w powstaniu styczniowym, wyjątkowy talent malarski i kariera artysty, którą porzucił wybierając bezwzględne ubóstwo i posługę ludziom najbardziej społecznie upośledzonym, a przede wszystkim wewnętrzna duchowa przemiana, to podstawowe tematy tej poruszającej opowieści. Paweł Woldan, autor scenariusza i reżyser, wzbogaca inscenizację retrospektywnymi obrazami z udziałem słynnych artystów, którzy zetknęli się z Chmielowskim: Heleny Modrzejewskiej, Leona Wyczółkowskiego, Maksymiliana Gierymskiego, Stanisława Witkiewicza.

Karol Wojtyła bardzo wcześnie dostrzegł w Adamie Chmielowskim wzór do naśladowania. Już jako Jan Paweł II w książce „Dar i tajemnica” pisał o Bracie Albercie: „Dla mnie jego postać miała znaczenie decydujące, ponieważ w okresie mojego własnego odchodzenia od sztuki, od literatury i od teatru, znalazłem w nim szczególnie duchowe oparcie i wzór radykalnego wyboru drogi powołania”. Jan Paweł II kanonizował Brata Alberta 12 listopada 1989 roku.

W roli głównej wystąpił Borys Szyc, a obok niego m.in. Piotr Głowacki, Anna Milewska, Tomasz Kalita, Katarzyna Maciąg, Arkadiusz Janiczek, Andrzej Mastalerz.

Scenariusz TV i reżyseria: Paweł Woldan

Scenografia: Agata Przybył

Kostiumy: Beata Dąbska

Zdjęcia: Zdzisław Najda

Muzyka: Andrzej Krauze

Montaż: Beata Barciś

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy