serwisy tvp

filmy fabularne/komedie

Scenariusz filmu inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami. Opowiada o ostatniej prostej Szwajcarek na drodze do uzyskania...

WIĘCEJ
Scenariusz filmu inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami. Opowiada o ostatniej prostej Szwajcarek na drodze do uzyskania pełni swobód obywatelskich. Szwajcarskie kobiety jako ostatnie w Europie uzyskały prawa wyborcze, choć od XII wieku odbywały się tam pierwsze głosowania. Szwajcaria jest bowiem jedną z najstarszych demokracji. Mężczyźni przez wieki konsekwentnie odmawiali jednak prawa do głosowania swoim matkom, córkom i siostrom. Od lat osiemdziesiątych XIX wieku Szwajcarki domagały się coraz głośniej, by mężczyźni przyznali im prawa wyborcze.
Bohaterką filmu wyreżyserowanego przez Petrę Volpe („Ostatni gasi światło”) jest Nora, młoda gospodyni domowa, która mieszka z mężem i dziećmi w małej szwajcarskiej wiosce. Jest rok 1971. Przez Stary Kontynent przetacza się fala społecznych protestów, trwa rewolucja obyczajowa. Nora z tzw. kury domowej staje się aktywistką walczącą o prawa kobiet.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Szwajcaria, 2016

Reżyseria: Petra Volpe

Czas trwania: 96 min.

Obsada:
Marie Leuenberger – Nora
Maximilian Simonischek – Hans
Sibylle Brunner – Vroni

Tytuł oryginalny: Die göttliche Ordnung

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy