filmy fabularne/obyczajowe

Boisko bezdomnych (2008)

Film Kasi Adamik, twórczyni m. in. debiutanckiej tragikomedii „Szczekać na...

WIĘCEJ
Boisko bezdomnych (2008)

Film Kasi Adamik, twórczyni m. in. debiutanckiej tragikomedii „Szczekać na psa” oraz „Janosika. Prawdziwej historii”. Akcja „Boiska” rozgrywa się współcześnie i opowiada o kilku rozbitkach życiowych, którzy znaleźli się nad przepaścią, skąd, jakby się wydawało, nie ma już drogi odwrotu. Spotkanie z byłym piłkarzem, nagle odmienia ich los, pozwala uwierzyć w swój sukces i z optymizmem spojrzeć w przyszłość.

Opis filmu:

O 17-letniego piłkarza Jacka Mroza z Zabrza ubiegają się nawet zagraniczne kluby. Niedaleka przyszłość okaże się jednak dla niego brutalna.
Akcja przenosi się kilkanaście lat później. Widz jest świadkiem upadku bohatera filmu, moralnej i fizycznej degrengolady niegdysiejszej gwiazdy futbolu. Światem Jacka Mroza są teraz meliny i najmroczniejsze zakątki warszawskiego Dworca Centralnego. Kiedy wszyscy stawiali na niego, odniósł na boisku poważną kontuzję nogi, która wyeliminowała go z kadry. Miał zostać trenerem, ale nie chciał sprzedać meczów i znowu wypadł z gry. Praca nauczyciela WF-u w szkole podstawowej nie dawała żadnej satysfakcji. Alkohol, agresja, bijatyki to kolejne etapy degrengolady znakomitego piłkarza… Nie ocaliła go nawet kochająca rodzina: oddana żona Ewa i córka Anielka. Po kolejnym wyskoku męża, Ewa nie wytrzymuje napięcia i wyrzuca go domu.
W ten sposób Jacek trafia z Zabrza do stolicy. Na warszawskim dworcu poznaje grupkę bezdomnych, którzy dla zabicia czasu kopią piłkę. Szybko do nich przystaje, razem piją, razem się włóczą po okolicy. Dzięki Jackowi, który odkrywa w swych kompanach sportowy talent, ludzie z marginesu uświadamiają sobie, że piłka może być nie tylko sposobem na nudę, ale także jedynym dla nich wyjściem z życiowego zakrętu. Pod okiem wytrawnego trenera, który żelazną ręką trzyma dyscyplinę, niedawni rozbitkowie zaczynają wierzyć w siebie i z zapałem przygotowują się do mistrzostw w piłce nożnej dla bezdomnych.
Stworzona przez Jacka kadrę tworzą: Ksiądz, Minister, Wariat (w tej roli Maciej Nowak, dziennikarz, znany krytyk kulinarny i teatralny), Staszek, Górnik, Indor, Mitro, Mundek. Każdy z nich dźwiga swój bagaż przeżyć i smutnych doświadczeń, a mimo to potrafią się zjednoczyć w zgrany zespół. Łączy ich jeden cel: chcą pokazać światu i swoim bliskim, że jednak są coś warci, że mają swoją godność.

Obsada filmu:

W rolach głównych występują:
Marcin Dorociński („Róża”, „PitBull”, „Rewers”, „Ogród Luizy”, „Głęboka woda”, „Ciemno, prawie noc”, „Plan B”, „Na granicy”, „Jack Strong”) jako Jacek Mróz
Rafał Fudalej („Żar”, „Na dobre i na złe”, „Obywatel”, „Był sobie dzieciak”) jako Alek
Piotr Jagielski („Jestem”, „Świnki”, „Jasne błękitne okna”) jako syn Staszka
Marek Kalita („Drogówka”, „Chce się żyć”, „Wataha”, „Wszystko co kocham”, „Wataha”, „Ultraviolet”, „Matka brata mojego syna”, „Karski”) jako „Minister”
Krzysztof Kiersznowski („Barwy szczęścia”, „Statyści”, „Va Bank”, „Część Tereska”, „Kiler”, „Blondynka”, „Latarnik”) jako Staszek
Eryk Lubos („Zabić bobra”, „Dziewczyna z szafy”, „Moja krew”, „Ojciec Mateusz”, „Czas honoru”, „Wołyń”, „Chemia”) jako Roman Gawron „Indor”


Kto jeszcze zagrał w filmie „Boisko bezdomnych”?
Maciej Nowak jako „Wariat”
Dmitrij Piersin jako Mitro
Jacek Poniedziałek jako „Ksiądz” Jarek
Dariusz Toczek jako Mundek
Bartłomiej Topa jako „Górnik”
Zbigniew Zamachowski jako dziennikarz sportowy Andrzej Zakrzewski
Wojciech Kalarus jako trener Wojtek
Joanna Grudzińska jako Sewka
Maria Seweryn jako Ewa, żona Jacka
Maria Łozińska jako Aniela, córka Jacka
Magdalena Smalara jako Jola, żona „Górnika”
Julia Kijowska jako Kaśka, siostra Alka


Reżyseria:
Reżyserem filmu „Boisko bezdomnych” jest Kasia Adamik, reżyserka wielokrotnie nagradzanego filmu Pokot. Poza tym reżyserowała m.in. filmy „Erotica 2022”, „Amok” i „Janosik. Historia prawdziwa” oraz seriale „Głęboka woda”, „Wataha”, „Krew z krwi, „PitBull”.

Scenariusz:
Scenariusz napisał dziennikarz, scenarzysta, dramaturg Przemysław Nowakowski. Ma on na koncie m.in. scenariusze do filmów „Katyń” i „Krew Boga” oraz seriali „Blondynka”, „Przystań” i „Na Wspólnej”.

Zdjęcia:
Autorem zdjęć do filmu „Boisko bezdomnych” jest operator Jacek Petrycki. Jest on zdobywcą Nagrody BAFTA. Jest także laureatem 8 innych nagród – miał też 11 nominacji. Realizował zdjęcia m.in. do „Kobiety samotnej”, „Bez końca”, „Amatora”, „Aktorów prowincjonalnych” i „Przesłuchania”.

Data premiery, kraj produkcji:
Polski film „Boisko bezdomnych” miał premierę 10 października 2008 roku.

Czas trwania filmu:
Film „Boisko bezdomnych” trwa 119 minut.

Nagrody i nominacje:
Film jest laureatem wielu nagród. W 2008 na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Eryk Lubos zdobył nagrodę za drugoplanową rolę męską. Na tym samym festiwalu nagrodę za kostiumy odebrały: Katarzyna Lewińska i Magdalena Jadwiga Rutkiewicz. Katarzyna Adamik i Jacek Petrycki odebrali główną nagrodę w Konkursie Filmów Polskich na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Plus Camerimage”.

Gdzie obejrzeć film „Boisko bezdomnych”?
Cały film „Boisko bezdomnych” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl

Wideo