serwisy tvp

Oglądaj do 06.03.2020 r.

filmy fabularne/dramaty

Pełnometrażowy, świetny debiut fabularny ucznia Aleksandra Sokurowa, Kantemira Bałagowa („Wysoka dziewczyna”). Bezkompromisowy film był sensacją...

WIĘCEJ
Pełnometrażowy, świetny debiut fabularny ucznia Aleksandra Sokurowa, Kantemira Bałagowa („Wysoka dziewczyna”). Bezkompromisowy film był sensacją festiwalu w Cannes, gdzie dostał nagrodę FIPRESCI w sekcji Un Certain Regard. Scenariusz inspirowany był prawdziwymi wydarzeniami z końca lat dziewięćdziesiątych. Akcja toczy się w Nalczyku. Po premierze filmu pisano, że pokazuje życie w Rosji z nieznanej na Zachodzie perspektywy.
Bałagow bohaterami „Bliskości” uczynił ludzi ze społeczności żydowskiej, która mieszka w otoczeniu wyznawców islamu w Kabardo-Bałkarii, autonomicznej republice graniczącej m.in. z Gruzją i Osetią Północną. Rodzina dwudziestokilkuletniej Iłły, Żydówki zakochanej w Kabardyjczyku, robi wszytko, by córka poślubiła „swojego”. Gdy nieznani sprawcy porywają jej brata, zbuntowana dziewczyna angażuje się w akcję pomocy. W pewnym momencie to ona staje się kartą przetargową w negocjacjach.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Rosja, 2017

Czas trwania: 107 minut

Reżyseria: Kantemir Bałagow

Obsada:
Daria Żownar – Iłła
Olga Dragunowa – Adina
Artyom Tsypin – Avi

Tytuł oryginalny: Tesnota

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy