filmy fabularne/biograficzne

„Błękitna nuta” (1991)

Biograficzny film w reżyserii Andrzeja Żuławskiego ukazujący ostatnie 36 godzin,...

WIĘCEJ
„Błękitna nuta” (1991)

Biograficzny film w reżyserii Andrzeja Żuławskiego ukazujący ostatnie 36 godzin, jakie Fryderyk Chopin spędził z George Sand tuż przed ich rozstaniem. Akcja rozgrywa się w 1846 roku, kiedy oboje przebywają w posiadłości pisarki w Nohant.

Opis filmu:
Nohant, lato 1846 roku. W należącym do Sand dworku gospodyni wyprawia przyjęcie, na które zaproszeni są m.in. malarz Eugène Delacroix, śpiewaczka operowa Pauline Viardot i rosyjski pisarz Iwan Turgieniew. Długo trwający związek Sand z Chopinem zmierza ku końcowi. Sytuację stara się wykorzystać córka pisarki Solange, zakochana w polskim pianiście.

Rozedrgany od emocji film Żuławskiego wzbudził kontrowersje. „Interesowało mnie drążenie artystycznej enigmy: kim była naprawdę George Sand, ta wulgarna, zdradziecka kobieta, grafomanka, która przykleiła się do Chopina?” – mówił reżyser. Tytułowa „błękitna nuta” to ostatnia nuta, którą w swoim życiu umieścił Chopin na papierze. Koniec romansu jest więc jednocześnie końcem twórczości. W rolę poety fortepianu wcielił się wybitny polski pianista, Janusz Olejniczak.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:
Janusz Olejniczak – Fryderyk Chopin
Marie-France Pisier – George Sand
Sophie Marceau – Solange Sand, córka George
Noemi Nadelmann – Pauline Viardot
Féodor Atkine – Eugène Delacroix

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorem scenariusza filmu „Błękitna nuta” jest Andrzej Żuławski, znany z takich produkcji jak „Trzecia część nocy”, „Opętanie”, „Diabeł” i „Szamanka”.

Data premiery, kraj produkcji
Francusko-niemiecki film biograficzny o epizodzie z życia wybitnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina miał premierę 5 czerwca 1991 we Francji.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu jest Andrzej J. Jaroszewicz.

Tytuł oryginalny
„La Note bleue”

Czas trwania filmu
Film „Błękitna nuta” trwa 126 minut.

Gdzie obejrzeć film „Błękitna nuta”?
Cały film „Błękitna nuta” online oglądaj na vod.tvp.pl

Wideo