serwisy tvp

filmy fabularne/biograficzne

Andrzej Żuławski („Trzecia część nocy”, „Opętanie”, „Diabeł”, „Szamanka”) opowiada o ostatnich chwilach, które Fryderyk Chopin...

WIĘCEJ
Andrzej Żuławski („Trzecia część nocy”, „Opętanie”, „Diabeł”, „Szamanka”) opowiada o ostatnich chwilach, które Fryderyk Chopin i George Sand spędzili razem. Akcja rozgrywa się latem 1846 r., w Nohant, dworku należącym do Sand. Gospodyni wyprawia przyjęcie, a wśród gości są m.in. malarz Eugène Delacroix, śpiewaczka operowa Pauline Viardot i rosyjski pisarz Iwan Turgieniew. Długo trwający związek Sand z Chopinem zmierza ku końcowi. Sytuację stara się wykorzystać jej córka, Solange, zakochana w polskim pianiście.
Rozedrgany od emocji film Żuławskiego wzbudził kontrowersje. „Interesowało mnie drążenie artystycznej enigmy: kim była naprawdę George Sand, ta wulgarna, zdradziecka kobieta, grafomanka, która przykleiła się do Chopina?” – mówił reżyser. Tytułowa „błękitna nuta” to ostatnia nuta, którą w swoim życiu umieścił Chopin na papierze. Koniec romansu jest więc jednocześnie końcem twórczości. W rolę poety wcielił się wybitny polski pianista, Janusz Olejniczak.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Francja, Niemcy, 1990

Reżyseria: Andrzej Żuławski

Czas trwania: 126 min.

Obsada:
Janusz Olejniczak – Fryderyk Chopin
Marie-France Pisier – George Sand
Sophie Marceau – Solange Sand, córka George
Noemi Nadelmann – Pauline Viardot
Féodor Atkine – Eugène Delacroix

Tytuł oryginalny: La Note bleue

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy