Oglądaj do 31.08.2022 r.

filmy fabularne/sensacyjne

„Blackthorn” (2011)

Mateo Gil, znany miłośnikom kina na całym świecie z takich filmów...

WIĘCEJ
„Blackthorn” (2011)

Mateo Gil, znany miłośnikom kina na całym świecie z takich filmów jak „W stronę morza”, „Vanilla Sky” i „Agora”, tym razem opowiada historię inspirowaną biografią Butcha Cassidy, legendy Dzikiego Zachodu. W obsadzie znaleźli się znakomici aktorzy, m.in. Sam Shepard i Stephen Rea, a film otrzymał aż 4 nagrody filmowe Goya.

Opis filmu:
Cassidy, pod nazwiskiem James Blackthorn żyje spokojnie w boliwijskiej wiosce. Ukrył się tam po tym, jak został uznany za zmarłego w gwałtownej strzelaninie. Po 20 latach spokoju dowiaduje się, że ma syna. Postanawia więc wrócić do domu i poznać swego potomka. Podróż o obfituje w dramatyczne i niebezpieczne wydarzenia.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:
Sam Shepard („Sierpień w hrabstwie Osage”, „Uciekinier”, „Pierwszy krok w kosmos”) jako James
Stephen Rea („Wojna i pokój”, „Śniadanie na Plutonie”, „Nic osobistego”) jako Mackinley
Nikolaj Coster-Waldau („Gra o tron”, „Helikopter w ogniu”, „Niepamięć”) jako młody James

Kto jeszcze zagrał w filmie „Blackthorn”?
Eduardo Noriega – Eduardo
Dominique McElligott – Etta
Magaly Solier – Yana
Daniel Aguirre – Ivan
Fernando Gamarra – Dyrektor banku
Pádraic Delaney – Sundance

Reżyseria
Reżyserem filmu „Blackthorn” jest Mateo Gil, który jest znany z filmów: „W stronę morza”, „Agora”, „Metoda”. Laureat czterech nagród Goya.

Scenariusz
Scenariusz do filmu powstał we współpracy z Miguelem Barrosem. Scenarzysta jest znany z filmów, tj. „Słudzy Króla Midasa”, „Nadie quiere la noche”.

Data premiery, kraj produkcji
Western miał premierę podczas Festiwalu „Paris Cinéma” w 2011 roku. Film jest koprodukcją hiszpańską, francuską, brytyjską i boliwijską.

Zdjęcia
Za zdjęcia do filmu odpowiadał Juan Ruiz Anchía. Operator jest znany z filmów: „Mararía”, „Za wcześnie umierać”. Laureat dwóch nagród Goya.

Czas trwania filmu
Film „Blackthorn” trwa 102 minut.

Nagrody i nominacje
Film „Blackthorn” otrzymał w 2012 roku nagrody Goya dla najlepszej scenografii, kierownictwo produkcji, kostiumy oraz za najlepsze zdjęcia. Otrzymał także wiele nominacji, m.in. za najlepszą reżyserię, scenariusz, film, muzykę, dźwięk, czy montaż.

Gdzie obejrzeć film „Blackthorn”?
Cały film „Blackthorn” online oglądaj na vod.tvp.pl

Wideo