serwisy tvp

Filmy dokumentalne/polityka

Film opowiada historię Swiatłany Cichanouskiej, od początku jej kariery politycznej jako członkini białoruskiej opozycji, aż...

WIĘCEJ
Film opowiada historię Swiatłany Cichanouskiej, od początku jej kariery politycznej jako członkini białoruskiej opozycji, aż do pierwszych dni przymusowej emigracji na Litwę. Podróżujemy ze Swiatłaną przez całą kampanię wyborczą, przemierzamy miasta Białorusi i spotykamy się z wyborcami.

Pokrzepiające i budzące nadzieję wydarzenia, ale także przeszkody i groźby ze strony władz, przeplatają się z tym co dzieje się na ulicach Mińska. Noc 9 sierpnia spędzamy z kamerą we siedzibie opozycji. Przyglądamy się temu co dzieje się na barykadach w bezpośrednim sąsiedztwie. Wybuchy, obrażenia, dym – operator uchwycił najjaśniejsze wydarzenia białoruskiego protestu.

W kolejnej części filmu – już po wyborach – opowiadamy o białoruskim proteście pokojowym, którego ikoną jest właśnie Swiatłana. Pomimo wszystkich intryg przeciwko niej i gróźb pod adresem jej przyjaciół, krewnych i kolegów, Swietłana staje się skupioną i pewną siebie przywódczynią Białorusi, nawet gdy znajduje się poza granicami ojczystego kraju.


Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2021

Czas trwania: 55 minut

Reżyseria: Fiodor Bogomolov

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy