Filmy dokumentalne/religia i wiara

„Bez lęku. Niezwykła decyzja Papieża Benedykta XVI” (2016)

Dokument Elżbiety Ruman opowiadający o zakończonym...

WIĘCEJ
„Bez lęku. Niezwykła decyzja Papieża Benedykta XVI” (2016)

Dokument Elżbiety Ruman opowiadający o zakończonym abdykacją pontyfikacie Benedykta XVI i kulisach tej decyzji. Następca Jana Pawła II zasiadał na Tronie Piotrowym od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku.

Opis filmu:
Kiedy papież Benedykt XVI na spotkaniu z 11 lutego 2013 roku poinformował o ustąpieniu z urzędu, sensacyjna wypowiedź wygłoszona po łacinie runęła na zebranych niczym grom z jasnego nieba.

– Benedykt myśli o śmierci i przygotowuje się na śmierć – tłumaczył nieco później abp. Georg Gänswein. Decyzję o abdykacji kard. Ratzinger podjął na wiele miesięcy przed jej ogłoszeniem, po podróży do Meksyku i na Kubę.

Po abdykacji emerytowany papież chciał żyć z dala od świata, bez publicznych wystąpień i nabożeństw. Jednakże wciąż regularnie przyjmuje gości, głównie z rodzinnej Bawarii. – Żyje samotnie, nie występuje publicznie, ale to nie znaczy, że żyje w izolacji, w całkowitym odosobnieniu – opowiadał rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi. Jak dodał, Benedykt „wiedzie normalne życie starszego człowieka”.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorką scenariusza dokumentu „Bez lęku. Niezwykła decyzja Papieża Benedykta XVI” jest Elżbieta Ruman, która ma w swoim dorobku m.in. film „Brat, przyjaciel, papież” poświęcony bratu niemieckiego papieża.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Bez lęku. Niezwykła decyzja Papieża Benedykta XVI” miał swoją premierę w Poniedziałek Wielkanocny 17 kwietnia 2017 roku.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu jest Tomasz Kornat.

Czas trwania filmu
Film „Bez lęku. Niezwykła decyzja Papieża Benedykta XVI” trwa 40 minut.

Gdzie obejrzeć film „Bez lęku. Niezwykła decyzja Papieża Benedykta XVI”?
Cały film „Bez lęku. Niezwykła decyzja Papieża Benedykta XVI” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl

Wideo