serwisy tvp

Oglądaj do 22.10.2021 r.

filmy fabularne/sensacyjne

Basen (2003)

Pierwszy anglojęzyczny film jednego z najbardziej cenionych we Francji reżyserów – Françoisa...

WIĘCEJ
Basen (2003)

Pierwszy anglojęzyczny film jednego z najbardziej cenionych we Francji reżyserów – Françoisa Ozona. W „Basenie” w postać Sarah wcieliła się gwiazda światowego kina, Brytyjka Charlotte Rampling, z którą Ozon pracował już na planie „Pod piaskiem”. Partnerowała Rampling 25-letnia wówczas Ludivine Sagnier, która za rolę w „Basenie” dostała Cezara (najważniejszą francuską nagrodę filmową) dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Opis filmu:

Sarah, angielska autorka kryminałów, ma na koncie serię bestsellerów, które przyniosły jej sławę i pieniądze, ale nie zaspokoiły twórczych ambicji. Jest sfrustrowana i zniechęcona. Rozmawia o tym ze swym wydawcą, Johnem, a ten proponuje, by oderwała się od codzienności i wyjechała na czas pisania kolejnej książki do jego domu w Prowansji. Wraz ze zmianą miejsca akcji zmienia się też kolorystyka filmu – zgaszone, surowe barwy Londynu ustępują miejsca ciepłym, rozświetlonym kolorom Luberon, gdzie autorka odpoczywa i szybko rozpoczyna pracę nad nową powieścią. Jej spokój zostaje jednak zburzony niezapowiedzianym przyjazdem córki Johna, Julie. Zuchwałe zachowanie młodej dziewczyny i jej całkowity brak jakichkolwiek zahamowań bardzo irytują Sarah, co w końcu doprowadza do wzajemnej wrogości.

Obsada filmu:

W rolach głównych występują:
Charlotte Rampling („Zmierzch bogów”, „Wspomnienia z gwiezdnego pyłu”, „Harry Angel”) jako Sarah Morton
Ludivine Sagnier („Młody papież”, „8 kobiet”, „Tajemnica”) jako Julie

Kto jeszcze zagrał w filmie „Basen”?

Charles Dance jako John Bosload
Jean-Marie Lamour jako Franck

Reżyseria:
Reżyserem filmu jest François Ozon twórca takich filmów jak: „8 kobiet”, „Frantz”, „Żona doskonała”, „Zbrodniczy kochankowie”.

Scenariusz:
Scenariusz filmu „Basen” stworzył reżyser François Ozon.

Data premiery i kraj produkcji:
„Basen” miał swoją światową premierę 18 maja 2003 roku.

Zdjęcia:
Nad zdjęciami do filmu „Basen” pracował Yorick Le Saux.

Tytuł oryginalny:
„La Piscine, Swimming Pool”

Nagrody i nominacje
Film dostał m.in. Europejskie Nagrody Filmowe '03 w kategoriach: najlepsza aktorka, najlepsza reżyseria i najlepszy film.

Gdzie obejrzeć film „Basen”?
Cały film online „Basen” oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy