Filmy dokumentalne/ludzie

Babuszki z Czarnobyla (2015)Bohaterkami filmu dokumentalnego są trzy kobiety żyjące w czarnobylskiej strefie wykluczenia. Podczas...

WIĘCEJ
Babuszki z Czarnobyla (2015)Bohaterkami filmu dokumentalnego są trzy kobiety żyjące w czarnobylskiej strefie wykluczenia. Podczas gdy prawie wszyscy sąsiedzi już dawno uciekli, a mężowie poumierali, one wciąż pracują i uprawiają ziemię uznaną za niezdatną do użytku, ignorując nakazy rządowe i ostrzeżenia zdrowotne.

Opis filmu:
26 kwietnia 1986 roku w bloku numer cztery Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej doszło do eksplozji, a pożar uwolnił 400 razy więcej promieniowania niż bomba, która spadła na Hiroszimę. Rannym udzielono pomocy i powołano specjalną komisję. Przymusowo ewakuowano setki tysięcy osób, a strefa wykluczenia o powierzchni dwóch tysięcy sześciuset kilometrów kwadratowych została uznana za niezdatną do zamieszkania. Wysiedlonym powiedziano, że już nigdy nie będą mogli wrócić. Ten film to poruszający portret i świadectwo siły, solidarności i przyjaźni.

Reżyseria:
Film dokumentalny „Babuszki z Czarnobyla” wyreżyserowali Anne Bogart („Lonely Planet”, „Eurotrash”) oraz Holly Morris („World's Apart”, „Paradox Found: Cuba”).

Scenariusz:
Scenariusz do filmu „Babuszki z Czarnobyla” napisał reżyser Holly Morris.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Babuszki z Czarnobyla” został wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych, a jego premiera odbyła się podczas LA Film Festival 14 czerwca 2015 roku.

Zdjęcia:
Autorem zdjęć do filmu dokumentalnego „Babuszki z Czarnobyla” jest Japhet Weeks.

Tytuł oryginalny:
„The Babushkas of Chernobyl”.

Czas trwania:
Film „Babuszki z Czarnobyla” trwa 50 minut.

Nagrody i nominacje:
Dokument „Babuszki z Czarnobyla” zdobył osiem nagród na festiwalach filmowych. Na Florida Film Festival i Salem Film Fest sięgnął po statuetkę publiczności, na Los Angeles Film Festival oraz Woodstock Film Festival zdobył specjalne wyróżnienie.

Gdzie obejrzeć film „Babuszki z Czarnobyla”?
Cały film „Babuszki z Czarnobyla” online oglądaj w vod.tvp.pl

Wideo