filmy fabularne/dramaty

„Babilon. Raport o stanie wojennym” (2021)

Polski film historyczny w reżyserii Marka Bukowskiego, którego scenariusz powstał...

WIĘCEJ
„Babilon. Raport o stanie wojennym” (2021)

Polski film historyczny w reżyserii Marka Bukowskiego, którego scenariusz powstał na podstawie książki Marka Nowakowskiego „Raport o stanie wojennym. Zapiski z codzienności”. Ciekawym zabiegiem produkcji jest połączenie klasycznego filmu fabularnego z animacją stylizowaną na komiks.

Atutem filmu jest obsada aktorska. Na ekranie oglądamy m.in. Jolantę Fraszyńską, Przemysława Bluszcza, Krzysztofa Wakulińskiego, Jacka Knapa, Piotr Głowackiego, Macieja Mikołajczyka, Grzegorza Palkowskiego oraz Tomasza Schimscheinera. W postać głównego bohatera, nastoletniego Jacka, wcielił się syn reżysera − Szymon Bukowski.

Opis filmu

Ta codzienność wykracza daleko poza obrazki milicyjnych patroli, widok grzejących się nad koksownikami żołnierzy, czy telewizyjne wystąpienie generała Jaruzelskiego zamiast „Teleranka”. Stan wojenny to nie tylko zima przełomu lat 1981 i 1982. Mieszkańcy PRL-u przez ponad 1,5 roku zmuszeni byli żyć na granicy ubóstwa, walczyć o przetrwanie, o podstawowe artykuły, w sytuacji gdy, jak pisał Marek Nowakowski „władza chwyciła naród w swe żelazne łapy i dusi”.

Tłem przedstawionej w filmie opowieści są wydarzenia, które rozegrały się 3 maja 1982 r. na ulicach Warszawy. Tego dnia milicja i ZOMO brutalnie spacyfikowały największą od czasów wprowadzenia stanu wojennego demonstrację. O tym, jak ten dzień wyglądał, będziemy mogli się przekonać również dzięki użytym w filmie unikalnym materiałom archiwalnym.

Obsada filmu

W rolach głównych występują
Jolanta Fraszyńska („Skazany na bluesa”, „Sto minut wakacji”, „Leśniczówka”) jako Irena Korczyk
Szymon Bukowski jako Jacek Korczyk
Piotr Głowacki („Na dobre i na złe”, „Mistrz”, „80 milionów”) jako Kwiatkowski
Sławomir Orzechowski („Dom zły”, „Kiler”, „Cud purymowy”) jako dyrektor szkoły
Przemysław Bluszcz („Czas honoru”, „Glina”, „Paradoks”) jako major Stachoń

Kto jeszcze zagrał w filmie „Babilon. Raport o stanie wojennym”?
Krzysztof Wakuliński
Jacek Knap
Maciej Mikołajczyk
Grzegorz Palkowski
Tomasz Schimscheiner
Wojciech Machnicki

Reżyseria
Film „Babilon. Raport o stanie wojennym” wyreżyserował aktor Marek Bukowski, znany widzom Telewizji Polskiej z takich produkcji, jak: „Na dobre i na złe” czy „Leśniczówka”.

Czas trwania
Film „Babilon. Raport o stanie wojennym” trwa 74 minuty.

Gdzie można obejrzeć film „Babilon. Raport o stanie wojennym”?
Film „Babilon. Raport o stanie wojennym” oglądaj online na vod.tvp.pl.