filmy fabularne/familijne

Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości (2012)

Adaptacja francuskiego komiksu wszech czasów,...

WIĘCEJ
Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości (2012)

Adaptacja francuskiego komiksu wszech czasów, to jedna z największych europejskich produkcji ostatnich lat, imponująca rozmachem scenografii i efektów specjalnych. Ekranizację przygód dzielnych Gallów wyreżyserował Laurent Tirard, twórca odpowiedzialny za takie hity, jak „Mikołajek”, czy „Sztuka kłamania”. Zdaniem krytyków, na szczególną pochwałę zasłużyły role Valérie Lemercier i legendarnego Gérard'a Depardieu. Film jest z dubbingiem.

Opis filmu:

Akcja ekranizacji toczy się w 50. roku p.n.e. Rzymski wódz Juliusz Cezar (Fabrice Luchini) zdobywa wraz ze swoimi nieustraszonymi legionami kolejne terytoria. Po opanowaniu znaczącej większości Galii, Egiptu i Iberii, potężny wódz snuje plany podboju Brytanii. Wraz ze swoją flotyllą dociera na „koniec świata”. Gdy królowa Brytów, Cordelia (Catherine Deneuve) zdaje sobie sprawę, że poddane jej wojska nie są w stanie obronić suwerenności wyspy, posyła swojego najbardziej zaufanego przybocznego, Mentafixa, po pomoc do jedynej niezdobytej przez Rzymian wioski w Galii. Tamtejsza społeczność słynie z wykorzystywania niezawodnej broni – magicznego eliksiru sporządzanego przez pewnego druida. Jego wypicie daje ludziom niespotykaną siłę. Miejscowa rada starszych podejmuje decyzję o wsparciu Brytów w nierównej walce z wojskami Juliusza Cezara. Przedstawiciel Jej Królewskiej Mości otrzymuje beczułkę magicznego wywaru. Tak cenny podarunek wymaga szczególnej ochrony. Wraz z Mentafixem, ku przygodzie ruszają przebiegły Asterix (Edouard Baer) oraz niezbyt sprytny, ale nadludzko silny Obelix (Gérard Depardieu). Dzielni Galowie są gotowi na każde poświęcenie, aby Juliusz Cezar nie zrealizował swoich potwornych planów. Rzymianie muszą szykować się na trudną przeprawę, a brytyjskie damy na przybycie do ich krainy niezwykle przystojnych Galów. Obelix będzie starał się szczególnie wejść w łaski panny Macintosh (Valérie Lemercier), dumnej arystokratki z zasadami.

Obsada filmu:

W rolach głównych występują:
Gérard Depardieu („Zielona karta”, „Cyrano de Bergerac”, „Jaja”) jako Obelix

Edouard Baer („Jak być dobrą żoną”, „Madame J”, „Kurczak ze śliwkami”) jako Asterix

Guillaume Gallienne („Guillaume i chłopcy! Kolacja!”, „Yves Saint Laurent”, „Fanfan Tulipan”) jako Jolitorax

Kto jeszcze zagrał w filmie „Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości”?

Vincent Lacoste jako Goudurix,
Valérie Lemercier jako Panna Macintosh,
Fabrice Luchini jako Juliusz Cezar,
Catherine Deneuve jako Królowa Cordelia,
Charlotte Le Bon jako Ophélia,
Bouli Lanners jako Grossebaf,
Dany Boon jako Têtedepiaf,
Atmen Kelif jako Pindépis,
Jean Rochefort jako Lucius Fouinus,
Gérard Jugnot jako Kapitan piratów,
Luca Zingaretti jako Generał,
Filippo Timi jako Patrolujący decurion,
Niccolò Senni jako Megacursus,
Neri Marcorè, jako Patrolujący decurion,
Tristán Ulloa jako Claudius Lapsus,
Javivi jako Kat

Reżyseria:
Reżyserem filmu jest Laurent Tirard, doświadczony twórca i scenopisarz. Swoją przygodę z filmem zaczynał zdobywając doświadczenie u boku wybitnych reżyserów, jak Steven Spielberg. Ma na koncie kilkadziesiąt dzieł kinowych i telewizyjnych.

Scenariusz:
Scenariusz „Asterixa i Obelixa: W służbie Jej Królewskiej Mości” stworzył reżyser Laurent Tirard, z pomocą Grégoire Vigneron'a. Panowie współpracowali ze sobą na planach innych produkcji w reżyserii Tirard'a, między innymi „Mikołajek”, czy „Facet na miarę”. Pomysł serii został oparty o komiksy Asterix i Obelix, o przygodach dwóch Galów, wg Alberta Uderzo i Rene Goscinnego.

Data premiery i kraj produkcji:
„Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości” miał swoją światową premierę 17 października 2012 roku. Ekipa produkcji pracowała nad scenami we Francji, Włoszech, w Hiszpanii i na Węgrzech.

Zdjęcia:
Nad zdjęciami do „Asterixa i Obelixa: W służbie Jej Królewskiej Mości” pracowali wspólnie Denis Rouden (nominowany w 2004 roku do Złotej Żaby za zdjęcia do „36”) oraz Catherine Pujol, która pracą nad adaptacją kultowego komiksu zaczynała swoją przygodę ze światowym kinem.

Tytuł oryginalny:
„Astérix et Obélix : Au service de sa Majesté”

Tytuł angielski:
„Asterix & Obelix: On Her Majesty’s Service”

Adaptacje:
„Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości”, to jedna z wielu filmowych adaptacji znanego francuskiego komiksu. Pozostałe to:
„Astérix et Obélix : L'Empire du Milieu”,
„Asterix Gall”,
„Asterix i Kleopatra”,
„Asterix i Obelix kontra Cezar”,
„Asterix i Obelix: Misja Kleopatra”,
„Asterix i Obelix: Osiedle Bogów”,
„Asterix i Obelix: Tajemnica magicznego wywaru”,
„Asterix i wikingowie”,
„Asterix kontra Cezar”,
„Asterix na olimpiadzie”,
„Asterix podbija Amerykę”,
„Asterix w Brytanii”,
„Dwanaście prac Asteriksa”,
„Wielka bitwa Asteriksa”

Czas trwania filmu:
„Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości” trwa 110 minut.

Gdzie obejrzeć film „Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości”?
Cały film online Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości OGLĄDAJ w vod.tvp.pl

Wideo